Харчування
Як харчуватися під час лікування раку грудей?
Під час лікування апетит може притупитися, але все ж запорукою успішної терапії є здорова дієта.
У процесі лікування правильне харчування важливіше, ніж будь-коли. Щоб боротися із хворобою, організм працює з великим напруженням, відновлюючи клітини, які, ймовірно, були пошкоджені при опроміненні або хіміотерапії. Під час лікування раку (особливо при проходженні хіміотерапії) виникають побічні явища, зокрема втрачається апетит. Потрібно переконатися, що організм отримує всі необхідні вітаміни та поживні речовини.
Вітаміни та поживні речовини
Зосередьтеся на калоріях. Для підтримки енергетичного балансу калорії потрібні організму. І хороша новина для наших пацієнток – їжте все, що вам подобається.
Щоб переконатися, що продукти містять вітаміни та поживні речовини, звертайте увагу на інформацію на етикетках.
Крім потрібної кількості калорій, важливо збалансовано харчуватися, вживаючи натуральні продукти – овочі та фрукти.
На будь-якому етапі лікування – хіміотерапія, хірургія, радіотерапія чи їх поєднання – організм перебуває у стані стресу. І тому для зміцнення та відновлення імунної системи, для загоєння ран потрібен білок. Свійська птиця, риба, м'ясо – чудові джерела білка. Можна також обрати боби, сир, арахісове масло, горіхи, яйця, йогурт та молочні коктейлі.
Деякі пропозиції корисної їжі
Горіхи та яйця – це джерела білка та вітаміну Е, а також комплексу вітамінів В. Можна зробити корисну та нескладну закуску з арахісового масла та крекерів.
Прекрасні джерела білка та вітамінів В – м'ясо, сир, риба, свійська птиця, молоко. Якщо викликає нудоту запах їжі, що буває при хіміотерапії, рекомендуємо ці продукти вживати в охолодженому вигляді.
Білок та вітаміни В забезпечують боби.
Як альтернативу цитрусовим (якщо хіміотерапія викликає рани у роті) можна вживати фруктові соки. Яблучний соус, персики, грушевий нектар містять необхідні вітаміни.
Прекрасним джерелом заліза та вітамінів К, А, Е є листяні зелені овочі. Це досить велика група овочів, до якої належать салат, щавель, всі види капусти, зелена цибуля, шпинат, зелень кропу та петрушки, селера, цибуля порей. Всі вони, крім щавлю та шпинату, можуть вживатися і в сирому, і у вареному вигляді.
Переконайтеся, що овочі та фрукти вимиті ретельно, до домішок у їжі імунна система може бути дуже сприйнятливою.
Не забувайте про напої
Радіація та хіміотерапія призводять до зневоднення. Окремі препарати, якщо вони не видаляються з організму, можуть спричинити ушкодження нирок. Тому під час лікування рекомендуємо пити достатньо рідини.
Якщо вода під впливом хіміотерапії здається на смак дивною, радимо більше їсти супів. Важлива перевага курячого супу – він збільшує вміст електролітів (загальний термін для калію, натрію, магнію та кальцію, хлориду), які через побічні ефекти лікування з організму можуть виводитися. На одній страві зупинятися не варто. Жодних унікальних чарівних напоїв та продуктів не існує. Краще за збалансовану та різноманітну дієту немає нічого.
ОТЖЕ, ДЕТАЛЬНІШЕ ПРО РАЦІОН
Цілком нешкідливі при раку грудей, а в багатьох випадках навіть рекомендовані жирні сорти риби. Легко засвоювані та корисні кислоти містяться саме у риб'ячому жирі. Вживання рослинної олії та смаженої їжі рекомендуємо обмежити. Готувати краще на високоякісній олії — лляній або оливковій.
Також у їжі повинні бути продукти, що стримують збільшення холестерину: овочі (морква, часник, цибуля), фрукти (авокадо, яблука), зелень, риба, гречана та вівсяна крупи, волоські горіхи.
Цибулі відведемо особливе місце. Найчастіше причина виникнення раку молочних залоз у тому, що в організмі порушується гормональний баланс. Зовсім непогано для жінок підвищений вміст естрогену. При цьому у них великі груди, гарне волосся. Але інші гормони не підтримують естрогену під час менопаузи. Потрібно допомогти печінці його виводити з крові. Для цього потрібні продукти, що містять багато холіну, інозолу та метіоніну. Це можуть бути насіння, горіхи, бездротовий хліб та червоний виноград. Будь-якими фруктами та овочами, які багаті на клітковину, можна їх доповнити, тому що роботі кишечника допомагає саме клітковина. Приймайте кальцій, який, засвоюючись, допомагає гормональній системі працювати збалансовано.
Активність естрогену при засвоєнні пригнічують деякі злаки – це насамперед соєві боби та квасоля. Доповнити та замінити сою можна пророслими зернами пшениці, зеленими овочами, капустою.
За обсягом їжі злаки повинні становити половину. Можна готувати овочевий суп із додаванням гречки або проса, ячменю, рису.
Протипоказані напої, що містять кофеїн, – кава, чорний чай, кола. Вони провокують у тканинах накопичення рідини, а набряки, у свою чергу, спричиняють розростання рубцевої тканини. Але дуже корисний зелений чай.
ПРО КОРИСНІ ПРОДУКТИ
Корисно в їжу вживати антиоксиданти – продукти, які перешкоджають виникненню пухлин. Пропонуємо продукти для профілактики раку молочних залоз.
Зелений чай
Зелений чай – король усіх напоїв, містить велику кількість антиоксидантів. Впливає на актин (клітинний білок), що при ранніх стадіях раку бере участь у хімічних змінах. Зелений чай цьому запобігає. Щодня рекомендуємо випивати дві-три невеликі чашки зеленого чаю.
Морква
Морква завдяки високому вмісту фалкаринолу (це природний пестицид, за його допомогою овоч захищається від грибка) знижує ризик виникнення раку. Рекомендується щодня з'їдати невелику морквину – фалкаринол у великих дозах отруйний, не перестарайтеся.
Яблука
Хімічна речовина антоціан перешкоджає росту пухлинних клітин. В одному яблуку антиоксидантів міститься стільки ж, скільки у трьох таблетках вітаміну С по 500 мг. Та й на смак яблука приємніші за пігулки.
Чорниця
Чорниця відома корисними властивостями, містить птеростильбен (природний антиоксидант), що перешкоджає виникненню пухлин, а також інші речовини, що руйнують пухлинні клітини. Птеростильбен блокує гени, відповідальні за зростання небезпечних клітин, і цим уповільнює його. Ця речовина не може вилікувати рак, але вона незамінна для профілактики. Тож чашка чорниці в день буде для здоров'я дуже корисною.
Цибуля
Флавоноїди – це антиоксиданти, що знищують шкідливі вільні радикали. Багато флавоноїдів міститься в цибулі. Для профілактики раку ефективніші за інші сорти цибулі, які сильно пахнуть.
Капуста
Речовина, що міститься в капусті — фолат — знижує ризик розвитку раку грудей. Для профілактики захворювання корисне поєднання речовин, що містяться в різних сортах капусти. Позитивну дію матиме лише дві порції капусти щодня.
Помідори
Лікопін – це антиоксидант, що знижує ризик розвитку раку грудей, сечового міхура, легень, простати та товстої кишки, оскільки нейтралізує вільні радикали, що негативно діють на клітини. Помідори багаті на цю речовину. Також помідори містять вітамін С. У день 22 мг лікопіну — ідеальна доза, що відповідає двом чайним ложкам пюре з томатів. Лікопін засвоюється краще із консервованих або варених продуктів.
Броколі
Ця капуста багата на глюкозинолати, що руйнують речовини, які викликають рак, і стимулюють імунну систему. На тиждень з'їдати рекомендується 3-4 порції. Краще броколі варити на пару, щоб цілющі речовини не втрачалися. Найкорисніші сорти з м'якими головками – у них більше міститься діючих речовин.
Водяний крес
Підвищує рівень бета-каротину та лютеїну – речовин, що протистоять вільним радикалам. Існує думка, що особливо водяний крес корисний курцям. Зелені листочки використовують як прянощі, їх смак гіркий і терпкий, а аромат – приємний, різкий, схожий на аромат хрону. Ними збагачують салати, а також вживають як самостійну страву, додаючи пряні трави. Рекомендується щодня з'їдати 85 грамів.
Перець чилі
Не тільки гостротою відомий чилі. Своїм смаком він завдячує капсаїцину — речовині, що атакує мітохондрії ракових клітин. При цьому капсаїцин здорові тканини не ушкоджує. Ось чому індійці та мексиканці, які віддають перевагу гострій їжі, рідше, ніж європейці, хворіють на рак. Але поки немає відповіді на питання про те, скільки чилі можна вживати.
Чорнослив
Перше місце з антиканцерогенної активності серед усіх фруктів та овочів. У чорносливі є неймовірна кількість темного пігменту антиціаніну, що захищає від переродження здорові клітини. Крім того, чорнослив містить багато клітковини, що прискорює перистальтику кишечника. Давно відомо, що при повільному очищенні кишечника в кров всмоктуються відпрацьовані шлаки і гормони, що провокує у жінок рак молочних залоз, а у чоловіків – рак системи травлення.
Скільки треба: на день п'ять-шість штук, тричі на тиждень.
Родзинки
У цих сушених ягодах антиканцерогенів набагато більше, ніж у вині та свіжому винограді. Особливо багато в родзинках кверцетину, що запобігає раку молочних залоз у жінок і раку простати у чоловіків, а також пухлинам підшлункової залози.
Скільки треба: замість цукерки жменю родзинок 3-4 рази на тиждень.
Полуниця
Нейтралізує вплив канцерогенних нітратів та нітритів, що входять до складу добрив.
Скільки треба: двічі на тиждень півсклянки полуниці на день.
Апельсини
Основна перевага апельсинів, як і інших цитрусових, — це біологічно активні флавоноїди, які борються з пухлинами. Поєднання флавоноїдів та високої дози вітаміну С перетворює плід у чудовий засіб профілактики злоякісних утворень.
Скільки треба: за день один апельсин.
Малина
Її основна перевага — велика кількість елагової кислоти, що припиняє поділ передпухлинних клітин. Крім того, елагова кислота нейтралізує вплив на організм смажених та копчених продуктів. Кислота зберігається і в малиновому варенні, але всю її користь зводить нанівець велика кількість цукру.
Скільки треба: півсклянки на день у сезон. Любителям барбекю та грилю рекомендується завершувати трапезу склянкою свіжих ягід малини.
Шпинат
Коензим Q10, що міститься у свіжому шпинаті, допомагає розпізнати передракові утворення імунної системи.
Скільки треба: кожен день бажано включати в меню салат зі шпинату та листової зелені, за якостями схожої з ним.
Грейпфрут
Як і апельсин, грейпфрут відрізняється високим вмістом вітаміну С та приємним смаком, що на нашому столі його робить бажаним гостем.
Скільки треба: одна склянка соку щодня.
Антиканцерогенні салати
Риба із зеленню
Беремо одну баночку консервів із тунця, подрібненого у власному соку. Нарізаємо дрібно листовий салат або шпинат (одна склянка), варимо круто три яйця і кубиками нарізаємо. Всі інгредієнти змішуємо, до смаку солимо. Заправка – суміш лимонного соку з оливковою олією (1:1) або 15% сметаною (150 г), лимонним соком та гірчицею (по 1 ч. л.). Готовий корисний салат.
У чому користь? Яйця та тунець містять селен, крес-салат та шпинат – сульфорафан. Обидві ці речовини впливають на гени, що гальмують розвиток раку. Ефект зростає при їх спільному використанні.
Червоно-зелений
У миску кладемо три помідора, нарізаних скибочками. Руками поділяємо на суцвіття капусту броколі (один вилок), викладаємо на помідори. Подрібнивши бразильські горіхи (у яких високий вміст селену), посипаємо суміш. За смаком солимо, заправляємо сумішшю з яблучного оцту, олії (1:1), одного зубчика давленого часнику та чорного меленого перцю.
У чому користь? Сульфорафан із броколі та лікопен із помідорів разом ефективніше діють – передракові клітини імунній системі простіше розпізнавати.