Унікальні методики

Турбота про жінку, про її повноцінного життя після лікування - це основний принцип роботи фахівців Центру.

З огляду на технічне і організаційне оснащення Центру сучасної мамології, багато методик, які ми застосовуємо, поки не мають широкого поширення як в Україні, так і на всьому пострадянському просторі. А деякі взагалі є унікальними:

  • Комплексний мультидисциплінарний підхід за участю всіх фахівців, що займаються молочною залозою
  • Формування програми діагностики та лікування за світовими стандартами
  • Стереотактична біопсія мікроутворень в молочній залозі
  • Тонкоголкова і радіоактивна локалізація непальпованих пухлин молочної залози
  • Біопсія сторожового лімфовузла
  • Спеціальне кольорове маркування та гістологічний контроль чистоти краю резекції пухлини
  • Інтраопераційний рентген-контроль видаленого препарату
  • Патгістологічна лабораторія з міжнародним сертифікатом
  • Комплексна програма реабілітації
  • Медичний психолог
  • Забезпечення пацієнток необхідною високоякісною спеціальною білизною

Комплексний мультидисциплінарний підхід полягає в тому, що кожен випадок захворювання на рак молочної залози розглядається на міждисциплінарній онкологічній конференції. У консиліумі беруть участь клінічні онкологи, хірурги, гінекологи, хіміо- та радіотерапевти, рентгенолог і патогістологи. Рішення про подальшу тактику приймається колегіально, з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнтки. Відповідно до міжнародних стандартів формується оптимальна стратегія лікування. За результатами консиліуму пацієнтці видається висновок, де чітко і послідовно сформульовані етапи діагностики, лікування і подальшого спостереження.

Формування програми діагностики та лікування за світовими стандартами — це підхід, при якому рішення про застосування профілактичних, діагностичних та лікувальних заходів при захворюваннях молочної залози приймаються на підставі результатів великих міжнародних досліджень. Таким чином, впроваджуються принципи доказової медицини. В основі доказової медицини лежить перевірка ефективності і безпеки методів діагностики, профілактики та лікування в клінічних дослідженнях на великих групах пацієнтів. Щоб визначити, який із методів найбільш ефективний, їх порівнюють на подібних групах хворих, які перебувають в однакових умовах, і вибирають найкращий.

Для Центру сучасної мамології LISOD, як і для всіх провідних клінік світу, доказова медицина є основою в повсякденній роботі лікаря. Завдяки застосуванню принципів доказової медицини конкретній пацієнтці призначається найбільш правильна схема діагностики і лікування з усіх можливих, оскільки вона вже перевірена і довела свою ефективність. Таким чином, не втрачається дорогоцінний час і значно підвищується ефективність лікування.

Стереотаксична біопсія мікроутворень в молочній залозі — це високотехнологічна біопсія з використанням новітнього обладнання. Спеціальна установка — комплекс для стереотаксичної біопсії — дозволяє дуже точно і безболісно взяти на дослідження, а іноді і видалити повністю, утворення діаметром від 1-2 мм до 1,5 см. Це відбувається завдяки системі самонаведення спеціальної голки на підозріле рентгеноконтрастне утворення в молочній залозі. При необхідності, в область віддаленого мікроутворення встановлюється спеціальна мітка — металева кліпса. Вона дозволяє впізнати і простежити всі зміни в тому місці, де була пухлинна тканина.

Тонкоголкова і радіоактивна локалізація непальпованих пухлин молочної залози застосовується в тих випадках, коли пухлина невелика, не прощупується пальцями, але при цьому визначається на УЗД і / або мамографії. Під час операції її буває складно виявити.

Для повного видалення таких новоутворень в Центрі використовують найсучасніші методи розмітки:

1. Спеціальна металева дужка (кліпса) встановлюється в зону пухлини за допомогою стереотаксического комплексу під контролем рентгена. Це особливо актуально, якщо пацієнтка отримує передопераційну хіміотерапію, і пухлина швидко зменшується або розсмоктується повністю. «Мітка» дозволяє точно визначити її місце і видалити саме його. Це найскладніший і високотехнологічний метод.

2. Якщо пухлина не пальпується, але її видно на УЗД або мамографії, то напередодні операції під контролем УЗД або мамографії ставиться зовнішня «мітка»: через тканину молочної залози в зону новоутворення вводиться спеціальний «гачок», який дозволяє під час операції визначити місцезнаходження пухлини і повністю її видалити. Прямо під час операції проводиться рентген-контроль і визначається, чи повністю видалена пухлина з «гачком» або потрібно розширити зону резекції.

3. Для визначення точного положення пухлини може застосовуватися «розмітка» за допомогою радіоактивної речовини, яка вводиться безпосередньо в новоутворення перед операцією під контролем УЗД або рентгена. Спеціальний датчик активності дозволяє під час операції чітко локалізувати зону, де знаходиться пухлина, і повністю її видалити. В Україні даний метод застосовується тільки в Мамологічному центрі лікарні LISOD.

Участь пластичного хірурга в виборі і реалізації варіанту хірургічного лікування широко застосовується в нашому Центрі. Ми розуміємо, що будь-яку жінку, нарівні з онкологічним, хвилює естетичний результат лікування. Професіонали Центру сучасної мамології LISOD проводять лікування за світовими стандартами, часто застосовують органозберігаючі методи операцій, а якщо потрібно повне видалення молочної залози, — заздалегідь планують варіант її реконструкції. Сьогодні виконання відновної операції дозволяє уникнути психологічної травми, пов'язаної з деформацією або втратою грудей. Повернути жінці не тільки здоров'я, а й якісне, повноцінне життя, впевненість у власній привабливості — це найважливіше завдання фахівців Центру, їхня основна мета.

Біопсія «сторожового» лімфатичного вузла

mlimfyzel3_04 mlimfyzel4_04
mlimfyzel5_02 mlimfyzel6_02

 

«Сторожовий» лімфатичний вузол — це вузол, який першим отримує лімфу із зони пухлини, і тому він є першим регіонарним лімфатичним вузлом, у якому розвиваються метастази.

Якщо ж в «сторожовому» вузлі метастази не знайдені, то ймовірність їх виявлення в інших регіонарних вузлах не перевищує 2-3%, і видаляти всі регіонарні вузли, що лишилися, немає необхідності. Це призведе тільки до невиправданого збільшення ускладнень:

- можливого пошкодження нервового плечового сплетення з розвитком хронічного больового синдрому;

- більш-менш вираженого лімфостазу верхньої кінцівки — порушення відтоку лімфи;

- тимчасового, а іноді й постійного порушення рухової функції плечового суглоба;

- можливого болю в грудній клітці.

Показанням для проведення такої біопсії є незмінені за даними УЗД, мамографії та МРТ регіонарні (пахвові) лімфатичні вузли. У такій ситуації ймовірність наявності в них метастазів не перевищує 30%. Процедура виявлення «сторожового» лімфатичного вузла використовується у всіх провідних онкологічних клініках світу і є стандартом у визначенні поширеності пухлинного процесу. У нашому Центрі дослідження «сторожового» лімфатичного вузла застосовується широко і успішно, оскільки є все необхідне сучасне обладнання і досвідчений персонал. Технічно це відбувається таким чином: в область пухлини вводиться спеціальний препарат, який швидко накопичується в лімфатичних судинах і вузлах. Він позначений радіоактивною речовиною з коротким періодом напіврозпаду. Під час операції, за допомогою спеціального приладу з датчиком радіоактивності, відбувається виявлення «сторожового» лімфовузла, його видалення і інтраопераційне гістологічне дослідження. І прямо під час операції хірург отримує інформацію про необхідний обсяг операції — чи потрібно видаляти всі регіонарні лімфатичні вузли або їх можна безпечно зберегти.

Спеціальне кольорове маркування та гістологічний контроль чистоти краю резекції пухлини необхідні, щоб переконатися в тому, що злоякісне новоутворення видалено повністю. Саме в цьому сенс хірургічної операції з приводу пухлини молочної залози. Для перевірки необхідний гістологічний контроль краю резекції. Це означає, що після видалення частини або всієї молочної залози патогістолог повинен таким чином підготувати зразки вилученої тканини, щоб у них було видно край розрізу і край пухлини. Така підготовка дозволяє об'єктивно оцінити, чи достатньо хірург відступив від вогнища хвороби і наскільки радикально виконана операція. Якщо в краях резекції виявлена пухлина, то це означає, що вона залишилася і в організмі. І потрібна повторна операція, щоб забрати її повністю.

Щоб точно визначити, де знаходиться край резекції в препараті, його потрібно позначити спеціальними барвниками. Тоді чітко видно кордон розрізу і наявність або відсутність в ньому пухлинних клітин. Коли видаляється частина молочної залози (лампектомія), і в краях резекції виявляється пухлина, то важливо знати, з якої саме сторони в молочній залозі залишилася хвороба. Це дозволяє при подальшому втручанні прицільно увійти в потрібне місце і видалити залишкову ракову тканину без великого руйнування молочної залози, зберігши її форму і розмір. Щоб правильно і точно зафіксувати орієнтацію видаленої ділянки залози з пухлиною по відношенню до  залози, що залищилася, застосовується ефективна методика — хірург прямо під час операції, виходячи з орієнтації видаленої ділянки тканини, розфарбовує різними кольорами всі сторони видаленого препарату. Передній край — червоним, глибокий — чорним, зовнішній — зеленим і т.д. Тепер патолог, приготувавши препарат і дослідивши його під мікроскопом, абсолютно точно може сказати, де саме перебуває пухлина, якщо вона там все-таки виявлена, і вказати хірургу, на якій стороні оперування молочної залози потрібно проводити повторне втручання.

Кінцева мета методики — ретельний контроль радикальності оперативного втручання і прагнення максимально зберегти здорову тканину молочної залози.

Така методика, незважаючи на всю простоту і ефективність, не застосовується практично ніде в Україні, крім лікарні LISOD.

Інтраопераційний (безпосередньо під час операції) рентген-контроль видаленого препарату. У випадках, коли пухлина не пальпується, але визначається на рентгені, а також позначена перед операцією спеціальними рентгеноконтрастними мітками, необхідний контроль повноти резекції пухлини під час операції. Коли хірург видалив частину молочної залози з пухлиною і мітками, що знаходяться в ній, він відправляє видалений препарат на рентгенівський знімок. За даними знімка добре видно, чи повністю видалена пухлина разом з мітками і чи потрібно додаткове розширення краю резекції. Таким чином, контролюється радикальність операції і значно зменшується ймовірність місцевого рецидиву пухлини.

Патогістологічна лабораторія з міжнародним сертифікатом — це високоякісна лабораторія, що знаходиться в Німеччині, куди направляються всі зразки тканин, отримані при проведенні оперативних втручань, біопсій, а також цитологічні та гістологічні препарати. У Німеччині в патогістологічній лабораторії широко застосовують імуногістохімічне дослідження. Іноді складно або неможливо визначити тип пухлини і її походження за допомогою звичайних методів гістологічного чи цитологічного дослідження. Імуногістохімічне дослідження дозволяє:

- визначити гістогенез (походження) пухлини для можливості планування ефективного лікування;

- визначити первинний осередок пухлини (джерело метастазування) по біопсії з метастазу;

- при деяких патологіях визначити біологічні особливості пухлини для виявлення її чутливості до спеціальних видів лікування.

За результатами цих досліджень визначаються показання до проведення різних видів хіміотерапії, розраховується прогноз захворювання, з'ясовується необхідність застосування гормонального лікування і таргетної (біологічної) терапії.

Комплексна програма реабілітації — це відновлювальні процедури різних напрямків (в тому числі, і традиційної медицини), які підбираються індивідуально для кожної жінки, проводяться під контролем фахівців високої кваліфікації і є невід'ємною частиною повного циклу онкологічної допомоги. Перевага реабілітаційної програми в Центрі сучасної мамології полягає в тому, що всі фахівці, які беруть участь в реабілітації, працюють спільно з клінічними онкологами. Це дозволяє планувати лікування і відновлення як єдиний комплекс.

Медичний психолог — це професіонал, який допомагає пацієнтці і її рідним налаштуватися не просто на боротьбу з недугою, а на остаточну і безповоротну перемогу над нею. Фахівець допоможе жінці не потрапити в «пастку» хвороби, що заважає одужанню — не замкнутися на собі і своїй хворобі, не закреслити важливі сторони життя. Психолог Центру зробить все можливе для того, щоб наші пацієнтки доклали максимум зусиль у боротьбі за повернення до активної, здорової діяльності.

Успіх лікування і хороший результат досягається міцним, довірчим союзом лікуючого лікаря, пацієнтки і психолога.

Забезпечення жінки необхідною високоякісною спеціальною білизною передбачено в Центрі сучасної мамології. На ранніх термінах після операції пацієнтці буде надано спеціальну компресійну білизну, виходячи з обсягу і методу операції. Вона допоможе більш безпечно і без ускладнень пройти ранній післяопераційний період. При необхідності тут допоможуть підібрати і замовити зовнішні протези молочної залози для тих пацієнток, яким була виконана мастектомія без одномоментної реконструкції.

Запис на прийом

Для продовження введіть захисний код і підтвердіть відправку.
* – обов'язкове для заповнення