Змінився сосок? Мерщій до мамолога!

У цій статті поговоримо про хворобу Педжета, або рак соска молочної залози. Це рідкісна форма онкологічного захворювання, яка вражає сосково-ареолярний комплекс.

Чому хворобу вважають рідкісною? Бо з усіх типів раку молочної залози хвороба Педжета становить не більше 5%. З цим пов’язана ще одна проблема: дуже часто зміни соска пацієнтки (а іноді і дехто з лікарів) сприймають як прояв дерматологічної патології. Через це може застосовуватись неправильне лікування — і хвороба продовжує розвиватись.

Особливості захворювання

Злоякісне утворення починає розвиватись із атипових клітин, які з’являються в поверхневих шарах шкіри соска. Проте в багатьох випадках рак Педжета супроводжується появою пухлин ще й всередині молочної залози — інвазивних (тобто таких, що руйнують навколишні тканини) або неінвазивних. Також часто залучаються прилеглі до залози лімфатичні вузли.

Діагностується найчастіше у жінок віком від 50 до 60 років. Іноді рак соска виявляють випадково — під час планових операцій з іншого приводу.

До речі, якщо на момент діагностики в залозі не візуалізується пухлинний вузол, таку хворобу відносять до 0 стадії — рак in situ.

Причини та фактори ризику

Точні причини виникнення раку Педжета залишаються невідомими. Проте існує низка факторів, які підвищують ризик для жінки.

  • Спадковість. Передусім ідеться про наявність генетичних мутацій, таких як BRCA1 та BRCA2, що підвищують ризик розвитку раку грудей взагалі і раку соска зокрема.
  • Репродуктивні фактори. Дуже ранній початок менструацій, перша вагітність у віці старше 35 років, короткий період лактації або відмова від грудного вигодовування, прийом замісної гормональної терапії — збільшують ризик для жінки.
  • Спосіб життя. Надмірне вживання алкоголю, зайва вага та низький рівень фізичної активності.

Симптоми та діагностика

Рак соска молочної залози часто не має виражених симптомів на початкових стадіях. Згодом хвороба проявляється у вигляді почервоніння та виразок на шкірі соска, його втягнутості. Важливо при появі будь-яких змін на шкірі молочних залоз звернутися до мамолога, щоб пройти обстеження грудей. Крім клінічного огляду, лікар може рекомендувати пройти мамографію, УЗД або іноді МРТ. При підозрі на рак соска обов’язково проводиться біопсія ураженої ділянки.

Діагноз підтверджується після вивчення під мікроскопом зразка тканин. В LISOD гістологічні, імуногістохімічні, молекулярно-генетичні дослідження виконуються в провідній патоморфологічній лабораторії в Німеччині. Це дає змогу з високою точністю діагностувати навіть рідкісні пухлини.

Лікування

Тактику лікування для кожної пацієнтки індивідуально в LISOD визначає консиліум фахівців.

Обрана стратегія відповідає міжнародним протоколам і залежить від особливостей конкретної пухлини. Якщо новоутворення має невеликий розмір, немає метастазів, то може бути проведене органозберігаюче хірургічне втручання — з видаленням тільки ураженої ділянки. Якщо є показання, проводиться мастектомія (залоза видаляється повністю). Будь-які операції в LISOD виконуються за онкопластичними принципами, щоб зовнішній вигляд грудей не погіршився (а в ідеалі — щоб поліпшився).

Крім того, залежно від клінічної ситуації, може призначатись променева терапія, хімієтерапія, антигормональна терапія чи таргетна терапія.

Поспішайте до лікаря

Як і при багатьох інших онкозахворюваннях, раннє виявлення раку соска молочної залози значно підвищує шанси на успішне лікування. Уявіть, при лікуванні раку Педжета на 0 та І стадіях пацієнтки мають дуже високі шанси на одужання — практично 100%. Саме тому при появі будь-яких змін соска і ареоли варто одразу проконсультуватись із мамологом. Це може врятувати ваше життя.

Скринінгове обстеження молочних залоз можна пройти в LISOD. Досвідчені і уважні лікарі проведуть діагностику і нададуть подальші рекомендації.

Піклуйтеся про себе, адже ви цього варті!

 

Запишіться на консультацію:

0-800-500-110 — дзвінки по Україні безкоштовні.

Інші новини