Унікальна лапароскопічна операція в LISOD

У 2010 році вперше в Україні в LISOD було виконано лапароскопічну операцію, яка включала пангістеректомію (видалення матки спільно з придатками) з повним видаленням великого сальника та парааортальною лімфодисекцією.

Саме така стадія операція проводиться при початковій формі раку яєчників і дозволяє знизити навантаження при подальшому лікуванні, що включає, як правило, хіміотерапію, променеву терапію або їх комплекс. Виконана висококваліфікованим хірургом Сергієм Байдом операція входить до міжнародних стандартів NCCN, які є керівництвом для всіх онкологів світу. Більшість лікарів орієнтуються на них, тому що NCCN містять лише доказові методи та не включають експериментальні методики.

На жаль, досі такий підхід не став правилом для хірургів на пострадянському просторі. Адже саме за американськими стандартами при початковій стадії раку яєчників належить робити повне хірургічне стадіювання з видаленням тазових лімфовузлів, внутрішніх геніталій та великого сальника.

У чому проблема і чому до 2011 року такі операції не проводилися в Україні?

Складність втручання в тому, що воно виконується вздовж великої кривизни шлунка, – це важливий момент, тому що в 15% випадків метастази виявляють вище за поперечну ободову кишку.

Докладніше про операцію.

40-річній жінці було проведено лапароскопічним методом хірургічне втручання з приводу кісти яєчника. Результат гістологічних досліджень був невтішним – аденокарцинома, тобто рак яєчника. Пацієнтці необхідно було виконати хірургічне стадіювання, щоб визначитися з прогнозом та подальшим планом лікування. Діагностична лапароскопічна операція, проведена провідним хірургом LISOD Сергієм Байдо, тривала п'ять годин. Незважаючи на рекомендації NCCN, навіть у відкритому варіанті таке втручання виконується рідко, що зумовлено такими факторами.

Парааортальна лімфодисекція – це видалення всіх лімфовузлів, розташованих уздовж аорти та порожнистої вени. Потрібне «звільнення» до рівня ниркових артерій, що передбачає дуже високу кваліфікацію хірурга та відповідний досвід. Для більшості гінекологів – це «захід» межі відомої їм зони.
Навіть для висококваліфікованого спеціаліста така операція дуже складна, тому що висока ймовірність пошкодження магістральних судин, при якому необхідне втручання судинного хірурга. Тобто, професіонал, який виконує цю операцію, повинен бути досвідченим хірургом-універсалом.
На жаль, таких універсалів стає дедалі менше, посилюється тенденція до вузької спеціалізації лікарів. Саме тому всі операції у суміжних областях стають ексклюзивними та часто проблемними. Сьогодні LISOD – єдина клініка в Україні, де такі операції виконуються професіоналами на світовому рівні. Переваги, які дає лімфодисекція для онкологічного діагнозу, набагато переважають ризик післяопераційних ускладнень для пацієнток.

Слід зазначити, що видалення лімфовузлів – не лікувальна операція (неможливо наздогнати скальпелем поширену пухлину), а стовідсотковий діагноз. Що це означає?

Сучасні методи, такі як МРТ та КТ, можуть показати збільшений лімфовузол. І лише дослідивши його, можна дізнатися, чи вражений вузол пухлиною. Якщо ж лімфовузол не збільшений (наприклад, менше 3 мм у діаметрі), то навіть нові візуальні методики не допоможуть. Вузол може бути вже вражений, а побачити це буде можливо, коли він виросте. Якщо ж виконується лімфодисекція, ми з високим ступенем достовірності можемо стверджувати, що хвороба ще локальна (наприклад, N0) і в більшості випадків не потрібна подальша хіміотерпія або променева терапія. Навіть при виявленні маленької пухлини яєчника тільки лімфодисекція може дати відповідь на питання про те, чи уражені лімфовузли.

«Золотий» стандарт – кількість лімфовузлів, забраних для дослідження із зони відтоку, має бути не менше 12. Якщо жоден з 12 вузлів не вражений, існує 95% ймовірність, що не уражені й інші, і пацієнтці можна уникнути важкого лікування. Якщо вражений хоча б один вузол, то велика ймовірність метастазів, і, виходячи з цього припущення, планується лікування. Оскільки операція не виконується рутинно, то в більшості випадків традиційно призначають хіміо- і променеву терапію, навіть коли в цьому немає потреби (уточнити це без проведення лімфодисекції неможливо).

Чому ж така потрібна та важлива операція є рідкістю в Україні?
Відповідь проста – технічне оснащення клініки має бути найсучаснішим, необхідні високий професіоналізм та майстерність хірурга. Лапароскопічний варіант, безумовно, краий – з огляду на меншу травматичність втручання. Лапароскопічна операція проводиться 40-сантиметровими інструментами, що «подовжують» руки хірурга. Делікатність виконання дуже висока – не можна пошкодити великі магістральні судини (їх пошкодження може спричинити кровотечу). Ювелірна робота хірурга-лапароскопіста та технологія операції у LISOD на сьогодні в Україні унікальні. Світовий досвід належить французам, які проводили подібні операції ще у 1990-х роках та успішно виконують їх уже понад 20 років. В Україні ж велику лімфодисекцію до рівня ниркових судин проведено вперше.

Величезне значення мають високі технології, що застосовуються в LISOD. Оптичні системи дозволяють всі маніпуляції проводити під великим збільшенням на моніторі, завдяки чому операція відбувається на мікрохірургічному рівні. Нагадаємо, що у звичайній хірургії дії хірурга контролюються лише його власним зором та залежать від оптичної можливості очей. Навіть при 100% зору об'єкт видно з відстані 50-60 см. Сучасні відеокамери в LISOD дають 20-кратне збільшення, що дозволяє фахівцеві оперувати так само, як це робили мікрохірурги та хірурги-офтальмологи, використовуючи операційний мікроскоп. Ми ж застосовуємо цифрові технології, які дозволяють виконувати операції у найсучасніший спосіб.

У LISOD використовуються нові спеціальні хірургічні енергії. Лімфодисекція виконується за допомогою ультразвукових ножиць, що дозволяє уникнути такого поширеного ускладнення, як утворення лімфокісти, що виникає після хірургічного втручання у 30% пацієнтів. Більше 100 операцій проведено протягом року в лапароскопічному варіанті – і жодного випадку ускладнень. Прекрасний результат пояснюється тим, що ультразвукові ножиці дозволяють "запаювати" кровоносні судини до 4 мм у діаметрі, а лімфатичні судини "запікаються" за рахунок спеціальної енергії. Об'єм післяопераційної лімфореї набагато менший, ніж при використанні звичайних ножиць або електрокоагуляції. Найшвидше йде процес загоєння, що також сприяє зниженню типових ускладнень.

Слід зазначити, що, незважаючи на тяжкість втручання та тривалість операції, післяопераційний період має легкий перебіг. Пацієнтка на ранок почувала себе так само, як і ті, хто переніс простішу лапароскопічну операцію (наприклад, видалення частини яєчника чи жовчного міхура).

Таким чином, у лікарні LISOD у листопаді 2010 року було зроблено найважливіший крок до розвитку сучасної української медицини. Значення проведеної операції важко переоцінити, настільки важлива вона як для пацієнток, так і для подальшого розвитку діагностики в онкології.

Інші новини