Тепер і в Україні онкопацієнти мають реальну можливість вилікуватися

Незважаючи на те, що людину здавна переслідують різні хвороби, методів лікування, якщо розібратися, сьогодні існує всього два.

Перший, найпоширеніший, це коли лікар, зображуючи індивідуальний підхід, прописує пацієнтові ліки: «Спробуйте, має допомогти!». І щоб заспокоїти, згадує, що комусь із його пацієнтів допомогло, щоправда, і діагноз був трохи інший, і вік не той, але полегшало. Цей метод фахівці називають прецедентним – коли лікар намагається знайти аналогічний випадок зі своєї практики та «підігнати» під нього пацієнта.

Другий метод – доказова медицина, коли лікування проводиться за стандартами, які довели свою ефективність завдяки численним дослідженням. Доказова медицина — найкоротший і найефективніший шлях до одужання пацієнта. Саме вона лежить в основі стандартів діагностики та лікування, за якими працює весь світ. Україні в цьому плані, на жаль, нема чим похвалитися — стандарти лікування онкологічних захворювань у нас не є загальноприйнятими, тому й виходить, що одну й ту саму хворобу різні лікарі лікують зовсім по-різному, орієнтуючись, насамперед, на можливості лікарні, на те, що з арсеналу фармпрепаратів можна дати пацієнту. При такому підході особливо складно доводиться хворим на важкі патології, а в першу чергу — на онкозахворювання.

Почнемо з того, що згідно зі світовими стандартами такого пацієнта має вести онколог, а не онкохірург, як це було за радянських часів і практикується досі, — пояснює Фелікс Ковнер, керівник відділу клінічної онкології LISOD. Різниця насамперед у тому, що онкохірург розглядає хворобу з точки зору хірургії, а необхідно підходити комплексно. Важливо знати не лише те, як оперувати, але насамперед – коли оперувати, як це поєднувати з опроміненням або хіміотерапією.

На Заході розвивається нехірургічна онкологія, якою займаються клінічні онкологи. Саме вони спостерігають пацієнтів, визначають стратегію та тактику, використовуючи основні методи діагностики та лікування у суворій відповідності до світових стандартів. Безумовно, один із цих методів — хірургія, але він не єдиний, крім нього використовуються променева терапія, хіміотерапія, фототерапія, симптоматична терапія тощо. Хірургію потрібно мати як одну з шахових фігур на полі онкології, адже неможливо, щоб шахова фігура, навіть якщо це королева чи король, керувала всією шахівницею.

Лікарня LISOD

В Україні такої спеціальності як клінічний онколог поки що немає. А якщо немає такої спеціальності, відповідно, немає й програми підготовки. У LISOD працюють онкологи, які пройшли підготовку у провідних центрах США, Європи, Ізраїлю.

— Хотілося б уточнити, у чому особливість методики лікування, яка застосовується у вашій лікарні. В онкодиспансерах, як правило, перебувають пацієнти, які або чекають на операції, або вже прооперовані. Пацієнти, які до вас звертаються, всі потребують операцій?

— До нас переважно звертаються пацієнти, які вже ліковані-переліковані, оперовані тощо. На жаль, сьогодні таких більшість. У лікуванні основне навантаження, звісно, ​​несе хірургія. За нею йде променева терапія і тільки потім – хіміотерапія, яка майже ніколи не використовується як єдиний метод лікування, вона, як правило, застосовується у поєднанні з рештою. Є захворювання, які лікуються опроміненням чи хіміотерапією, але є й такі, що потребують лише хірургічного втручання.

— На жаль, онкопатологія часто розвивається безсимптомно, людина навіть не підозрює про те, що має небезпечну хворобу. Що ви як онколог можете порадити — на що слід звернути увагу, щоб візит до лікарні не був занадто пізно?

— Хоч би як банально це звучало, але перша умова для запобігання захворюванню — здоровий спосіб життя. Такого висновку дійшли спеціальні дослідження. Що таке здоровий спосіб життя? Насамперед, наявність фізичних навантажень, помірне вживання жирної їжі, уникнення контакту з канцерогенами. Найстрашніший і найнебезпечніший канцероген — це сигарети. Здавалося б, так просто — кинь курити і не наражай своє здоров'я на ризик, але, незважаючи на небезпеку, люди не поспішають відмовлятися від шкідливої звички. Захворюваність на пухлини дихальних шляхів зростає. Якщо відчув нездужання — не відкладай на потім, звернися до лікаря.

— Наскільки складно на ранній стадії встановити точний діагноз?

— Це може бути надзвичайно легко, і надзвичайно важко. Якщо звертається пацієнт, на тілі якого виросла велика пухлина, звісно, ​​діагноз поставити нескладно. Але якщо у людини почався якийсь мікроскопічний процес, і не зовсім зрозуміло, де і що в нього болить, лікар повинен вдатися до всіх можливих методів, щоб виявити причину нездоров'я.

З кожним роком все більше вдосконалюються методи діагностики та лікування, які надають онкологічним пацієнтам реальну можливість не тільки вилікуватися, а й повернутися до звичного способу життя. Це вдається, якщо новоутворення було виявлено на ранній стадії і пацієнт вчасно пройшов необхідний курс лікування та реабілітації. На жаль, в Україні багато хто відкладає проблеми зі здоров'ям на потім, забуваючи, що в даному випадку рахунок часом йде буквально на дні і навіть години. Сьогодні у світі дуже високий — до 80—95% рівень виліковування онкозахворювань, виявлених на першій стадії. Це, звісно, ​​обнадіює. Але у річному звіті Міністерства охорони здоров'я України є спеціальна графа, в якій зазначається кількість пацієнтів, у яких рак вперше було виявлено на третій чи четвертій стадії. На жаль, цифри рік у рік не зменшуються. І тут не можна все списати лише на пізнє звернення людей за медичною допомогою. Однією з причин є відсутність у нашій країні діагностичної системи, яка дозволяє правильно встановити діагноз онкологічному пацієнтові.

Саме тому в LISOD до обстеження пацієнтів ставляться надзвичайно серйозно. За словами завідувача відділу клінічної діагностики Сергія Музики, всього за півдня тут можна здати всі лабораторні тести, пройти ендоскопічні та інші обстеження.

— В результаті численних досліджень, які проводилися по всьому світу, було розроблено спеціальні програми скринінгу, які спрямовані на профілактику та раннє виявлення онкозахворювань. Це, насамперед, стосується раку товстої та прямої кишки. В результаті наукових досліджень було виявлено передракові зміни слизової оболонки товстої та прямої кишки. До них належать поліпи та аденоми, які мають високий ризик переродження в ракову пухлину. Не секрет, що пацієнти бояться неприємних відчуттів і тому нерідко цураються серйозного обстеження органів травного тракту. У нас такі процедури проводяться з максимальним комфортом. Наші пацієнти не мають жодних неприємних відчуттів, бо під час обстеження вони… сплять, з ними працює анестезіолог, — розповідає С.Музика.

— Процедура проводиться під наркозом?

— Ні, це глибока седація. Ми використовуємо препарат ультракороткої дії, який діє доти, доки його вводять у вену, а щойно припиняють його вводити, пацієнт відразу ж прокидається, при цьому не відчуває жодних неприємних відчуттів. Таким чином досліджуємо верхній відділ травного тракту — стравохід, шлунок, а також кишечник, жовчовивідні протоки та підшлункову залозу.

— Як часто виявляються онкозахворювання у пацієнтів, які не відчувають особливих симптомів?

— При дослідженні товстої кишки передраковий стан виявляється досить часто — у 25% випадків. Дуже серйозна ситуація, якщо врахувати, що кожен четвертий пацієнт має поліпи, але про це навіть не здогадується і, звичайно, нічого не робить, щоб запобігти подальшому розвитку раку. Нерідко виявляють і передракові стани шлунка.

— Передраковий стан — це не рак, але час гаяти не можна. Що робити пацієнтові із цим діагнозом?

— Лікуватися. Ми видаляємо поліпи у шлунку чи кишечнику, лікуємо передракові стани стравоходу тощо. Але головне — пацієнт знає, що він потрапив до групи ризику і потребує лікарського спостереження.

LISOD приділяє велику увагу розвитку своїх кадрів. Практично всі лікарі пройшли стажування у найкращих центрах США, Європи та Ізраїлю.

— У нас і лікарі, і медсестри особливі, — розповідає Алла Вінницька, доктор медичних наук, головний лікар LISOD. — Персонал ми підбирали дуже ретельно, як я говорю — діамантик до діамантика. Ми привезли в Україну західну медицину, наші лікарі працювали однією командою із тими іноземними колегами, які зараз у нас консультують. Важливо й те, що медичні сестри теж пройшли стажування, навчилися працювати на тих апаратах та з тими інструментами, яких раніше в українських лікарнях не було. Тож коли ми декларуємо, що використовуємо світові стандарти лікування та діагностики, це відповідає дійсності.

— Хто переважно звертається зараз до LISOD? Як люди дізнаються про вашу лікарню?

— До нас найчастіше приходять люди, які не задоволені отриманим лікуванням, але не втрачають надії на порятунок. Звертаються вони до нас, як правило, за рекомендацією своїх знайомих. А тепер первинну консультацію онколога можна пройти у відділенні LISOD у Києві. Детальну інформацію можна знайти на нашому сайті, а також зателефонувавши на гарячу лінію 0 800 500 110.

Перевага нашої лікарні в тому, що до нас може звернутися будь-яка людина, яка відчула нездужання. Онколог визначить алгоритм обстежень, які потрібні саме йому. Наріжний камінь онкології – правильно встановлений діагноз. Усі розуміють, що помилка в діагнозі спричиняє неправильне лікування і навіть смерть пацієнта. Ми надаємо таку ж медичну допомогу, як і найкращі онкологічні лікарні розвинених країн. Якщо пацієнт поїде до Австрії, Німеччини або, скажімо, Швейцарії, йому призначать такий самий алгоритм лікування, що й у LISOD. Іноді буває, що пацієнти обстежуються у нас, а згодом вирішують поїхати за кордон. Після повернення приходять до нас на лікування з документами, в яких записані рекомендації, які призначали наші лікарі. І це зрозуміло, адже в LISOD застосовуються ті ж міжнародні протоколи, які довели свою ефективність у всьому світі.

Автор: Ольга ГРИГОРЕНКО

Інші новини