Шкіра під загрозою. Як уникнути раку?

Шкіра — найбільший орган нашого тіла, який виконує низку важливих функцій і захищає нас від зовнішніх впливів. Проте сама вона не завжди здатна захистити себе.

Рак шкіри — одна з найбільш поширених на планеті онкопатологій, але ранній діагностиці та профілактиці хвороби, на жаль, не надається належної уваги. У цій статті ми розглянемо, як не пропустити зміни на шкірі та як можна знизити ризик появи пухлини.

Що відомо про цю хворобу?

  • У світі щороку виявляють понад 1,5 мільйони випадків раку шкіри. Найприкріше те, що багатьох із цих пухлин могло б не бути, якби люди усвідомлювали потребу користуватися сонцезахисним кремом.
  • Найпоширеніша форма раку шкіри — базальноклітинна карцинома. На другому місці — плоскоклітинна карцинома.
  • Меланома — найрідкісніша, проте найагресивніша форма раку шкіри. Щороку близько 330 тисяч нових випадків і майже 60 тисяч смертей.
  • Меланома у 20 разів частіше зустрічається у людей зі світлою шкірою, ніж у темношкірих. Меланін (пігмент, який робить шкіру темною) захищає від ультрафіолету як природний фільтр.
  • Австралія має найвищий рівень захворюваності на рак шкіри у світі — через інтенсивність ультрафіолету у цій частині земної кулі.

Які симптоми з’являються?

Біль та дискомфорт — найчастіше ці ознаки НЕ про рак шкіри.

Насправді у більшості випадків це зміни шкіри, які ми бачимо місяцями, проте навіть не замислюємось про їхню небезпеку.

Ось симптоми, які мають насторожити:

  • Незвичні родимки або плями. Вони відрізняються від сусідів «по шкірі» формою, кольором, розміром (асиметричність, нерівні краї, неоднорідний або незвичний колір тощо).
  • Зміна родимок або плям. Якщо вони починають рости, змінювати форму чи колір, потрібно проконсультуватися з лікарем.
  • Рани, які не гояться. Утворення, яке кровоточить, довго не заживає, свербить, може бути ознакою базальноклітинної чи плоскоклітинної карциноми.
  • Лущення чи утворення кірки. Ділянки шкіри, які вкрилися лусочками, можуть бути ранньою стадією раку.
  • Темна смуга під нігтем.
  • Прищик, який довго не проходить.

Усі ці ознаки — привід невідкладно проконсультуватися з онкодерматологом.

Як діагностують рак шкіри? 

Рак шкіри (базальноклітинний, плоскоклітинний) часто розвивається на відкритих ділянках тіла, які піддаються впливу ультрафіолетового випромінювання: обличчя, руки, плечі. Але меланома може виникати навіть у місцях, які майже не піддаються сонячному впливу, наприклад, на підошвах стоп чи між пальцями.

Діагностика раку шкіри є одним із ключових етапів, що визначає успішність лікування.

Все починається з ретельних самообстежень. Звертайте увагу на все незвичне на поверхні шкіри — плями, що відрізняються від інших родимок, ранки, що не заживають. 

Хоча б раз на рік варто відвідувати онкодерматолога — і проходити дерматоскопію. Це обстеження утворень шкіри за допомогою спеціального обладнання. Багаторазово збільшені родимки і родимі плями миттєво виводяться на екран, лікар може оцінити навіть найменші зміни, що сигналізують про небезпеку.

У разі підозри на злоякісний процес лікар проводить біопсію. Цей метод полягає у взятті зразка тканини для подальшого гістологічного дослідження. Це дозволяє спростувати або підтвердити діагноз і визначити тип раку шкіри.

Якщо йдеться про підозру на меланому, утворення видаляється повністю у межах здорових тканин — виконується ексцизійна біопсія. На дослідження відправляється весь отриманий під час операції матеріал.

Також  може виконуватись біопсія сторожового лімфовузла — після підтвердження наявності меланоми і коли під питанням ураження лімфовузлів.

У разі потреби можуть додатково проводитись специфічні дослідження, наприклад, молекулярно-генетичне тестування для виявлення мутацій (BRAF та ін.). Від цього залежить вибір подальшої терапії.

Методи лікування раку шкіри 

Вибір методу лікування залежить від типу раку шкіри, стадії захворювання та загального стану пацієнта. У Лікарні ізраїльської онкології LISOD тактику лікування індивідуально в кожному випадку визначає консиліум фахівців, до якого входять ізраїльські та українські лікарі.

Якщо це можливо, проводиться хірургічне видалення уражених тканин. Метод мікрографічної хірургії Мооса дозволяє видалити пухлину, максимально зберегти здорові тканини, подбати про естетичний результат лікування. 

Якщо у пацієнта меланома, особливо якщо вона поширилась на лімфовузли чи інші органи, зазвичай призначається комбінована терапія, яка може включати:

  • Імунотерапію. Це препарати, які активують імунну систему, навчають її знаходити і знешкоджувати ракові клітини. 
  • Таргетну терапію. Ліки, націлені на мутації в клітинах меланоми.  
  • Променеву терапію. Використовується рідко, переважно для полегшення симптомів на пізніх стадіях. В LISOD променеве лікування проводиться безоплатно для пацієнтів.
  • Хімієтерапія у лікуванні меланоми застосовується все рідше завдяки появі ефективніших і менш токсичних методів.

Як запобігти появі раку шкіри?

Профілактика раку шкіри проста, але вкрай важлива. Основне правило — уникати надмірного впливу сонячного випромінювання. Для цього слід:  

  • Носити одяг і головні убори, що закривають відкриті ділянки шкіри.
  • Використовувати сонцезахисні креми з SPF не менше 30. Що дві години потрібно оновлювати шар крему.
  • Уникати перебування на сонці в період з 10:00 до 16:00, коли ультрафіолетове випромінювання найінтенсивніше.
  • Відмовитися від соляріїв.

Особливу увагу стану шкіри варто приділяти людям з генодерматозами, випадками раку шкіри у сімейному або особистому анамнезі, пацієнтам після трансплантації (з імуносупресією).

Рак шкіри у багатьох випадках можна повністю вилікувати. А ще краще — подбати про захист шкіри, щоб запобігти появі пухлини. Дбайте про своє тіло. Ваше здоров’я — у ваших руках!

 

Запишіться на консультацію до онколога чи онкодерматолога:

0-800-500-110 — дзвінки по Україні безкоштовні;

+38-044-277-8-277.

Інші новини