Що не потрібно говорити людині з хворобою

Щоб урятувати та повернути до повноцінного життя пацієнта, фахівці LISOD професійно виконують свій обов'язок. Але для одужання людині потрібна підтримка рідних та друзів.

Лікарі, сам пацієнт, його сім'я – всі ми в процесі лікування стаємо одним цілим, разом боремось проти недуги. Але іноді, з кращих спонукань, друзі та близькі припускаються помилок, які можуть погіршити стан хворого.

Поговоримо про це.

  • «Маєш гарний вигляд». Людина, яка хворіє, спроможна розглянути себе в дзеркало та оцінити свій далеко не «блискучий» зовнішній вигляд. Такі слова «підтримки» можуть мати зворотний ефект.
  • «Маєш жахливий вигляд». Якщо хвора людина цікавиться, чи правда, що вона «жахливо» виглядає, то найкраще, що можна для неї зробити – пожартувати на цю тему, а не підтверджувати очевидне. Швидше за все, саме такої відповіді вона і чекає.
  • «Мені так тебе шкода!» Ця фраза миттєво перетворює хворого з партнера лікарів, активного учасника медичного процесу на безпорадну жертву нещасної долі.
  • «Тільки ти здатний впоратися з цим». Пацієнту зовсім не радісно при думці про те, що недуга послана їй як випробування характеру і волі, а одужання – приз за успішне його проходження.
  • «Я дуже засмучена (засмучена) твоїм станом». Коли ваша близька людина важко хвора, справа не в тому, що переживаєте з цього приводу ви, а в тому, що думає і переживає вона. Якщо у вас немає сил стримувати сльози, краще не приходьте, а надішліть квіти, листівку чи подарунок.
  • «Я допоможу тобі всім, чим можу». Якщо ви дійсно хочете допомогти, пропонуйте конкретні речі. Наприклад: давай, я сьогодні твоїх дітей заберу зі школи; давай, я привезу тобі сьогодні новий класний фільм, і ми разом подивимось. Тут простір для добрих справ безмежний. А «всім, чим можу» означає зазвичай, що «загалом, я дуже зайнятий, і з проханнями до мене краще не звертатися».
  • «Скажи, а що ти відчуваєш під час проходження радіотерапії (наприклад)?» Стримуйте, будь ласка, цікавість. Якщо людина захоче розповісти про свої відчуття, про те, як її нерви та тіло реагують на лікувальні процедури, вона зробить це без розпитувань.
  • «Я повинна (маю) сьогодні обов'язково побачити тебе». Можливо, хворому зараз не до вас, можливо, йому взагалі не хочеться будь-кого бачити цього дня. Не варто наполягати на зустрічі за своїх умов.
  • «Дай мені знати, коли будуть відомі результати діагностики». Подібне прохання зазвичай продиктоване занепокоєнням. Але треба розуміти, що такими речами хвора людина може поділитися тільки з найближчими.
  • «Твоя тривога безпідставна. Ти даремно переживаєш». Коли хвора людина відчуває страх, вона зазвичай хоче говорити про те, що її хвилює, а не про те, що в неї розігралася уява. Відчуйте його настрій, поставтеся серйозно, вислухайте. «Ідіть за пацієнтом», – рекомендує психолог LISOD.

Інші новини