Рак підшлункової залози. Чи є зв’язок з діабетом та панкреатитом?
Деякі фактори можуть значно збільшити ризик появи злоякісних пухлин. Сьогодні з’ясовуємо, чи варто хвилюватись людям, у яких діагностували цукровий діабет або хронічний панкреатит.
Злоякісні пухлини в підшлунковій залозі часто виникають під впливом несприятливих факторів — наприклад, спадкових генетичних мутацій або токсинів. Останнім часом також вивчається зв'язок між раком та хронічними захворюваннями. На думку дослідників, цукровий діабет і хронічний панкреатит не лише суттєво впливають на загальне здоров'я людини, але й можуть створювати передумови для появи злоякісних новоутворень.
Цукровий діабет
Цукровий діабет — це серйозна проблема, яка стосується мільйонів людей в усьому світі. Існує два основні типи діабету:
- Діабет 1 типу. Інсулінозалежний. Імунна система знищує клітини, що виробляють інсулін. Хвороба частіше діагностується у дитячому віці.
- Діабет 2 типу. Розвивається через інсулінорезистентність. Організм використовує інсулін неефективно.
Більшість випадків цукрового діабету — це діабет 2 типу. Саме цей тип хвороби асоціюється із вищим ризиком появи пухлини в підшлунковій залозі. Але науковці також зазначають, що відповідно до даних досліджень, між цукровим діабетом і раком підшлункової залози існує двобічно спрямований зв’язок. У пацієнтів, які вже давно мають цукровий діабет, удвічі зростає ризик діагностики раку підшлункової залози. Водночас нещодавно діагностований цукровий діабет може виникнути через злоякісне новоутворення в підшлунковій і потребує більш прискіпливого обстеження пацієнта. Таким чином цукровий діабет може виступити «червоним прапорцем», підказкою для раннього виявлення раку підшлункової залози.
Цукровий діабет і рак підшлункової залози пов’язані цілим комплексом біологічних процесів. Постійно підвищений рівень інсуліну (це називається гіперінсулінемія) може сприяти росту патологічних клітин. Підвищений рівень глюкози в свою чергу створює умови для постійних запалень — відтак виникає сприятливе середовище для злоякісних клітин. Крім того, варто зазначити, що цукровий діабет зазвичай асоціюється з високим індексом маси тіла (ІМТ), а цей окремий фактор, що збільшує ризик появи раку підшлункової залози (та інших видів раку).
Важливий факт. Дані досліджень свідчать про те, що впливати на ризик розвитку раку підшлункової залози може і протидіабетична терапія. Зазвичай для лікування цукрового діабету 2 типу, крім дієти та фізичних вправ, пацієнтам призначають певні препарати. Наприклад, метформін — за даними спеціалістів, ці ліки знижують ризик раку підшлункової залози на 70%. Проте деякі препарати можуть збільшувати ймовірність появи злоякісних пухлин.
Хронічний панкреатит
Хронічний панкреатит — це тривалий запальний процес у підшлунковій залозі. На його фоні підвищується ризик розвитку раку підшлункової залози — у 2-5 разів.
У рідкісних випадках хронічний панкреатит може бути спадковим — загалом це близько 1% всіх пацієнтів із хронічним панкреатитом. У таких випадках хвороба зумовлена наявністю мутацій в генах. Порівняно з рештою населення, пацієнти із спадковим хронічним панкреатитом мають вищі ризики захворіти на рак підшлункової залози.
Більшість випадків хронічного панкреатиту спричиняється зловживанням алкоголем — орієнтовно 70% випадків. Запальні процеси виникають через споживання великої кількості алкогольних напоїв протягом тривалого часу. Що менше алкоголю вживає людина, то менша небезпека появи хронічного панкреатиту.
Крім того, хронічний панкреатит може виникати через куріння. Різні види тютюну (цигарки, сигари, трубки, жувальний тощо) підвищують ризик появи раку підшлункової залози. Найкраще рішення, щоб подбати про власне здоров’я, — назавжди відмовитись від цієї шкідливої звички.
Механізм появи злоякісної пухлини такий. Хронічний панкреатит — це тривале запалення, унаслідок якого пошкоджуються клітини органу. Організм довгий час намагається «полагодити» пошкоджені ділянки, проте в процесі появи нових клітин можуть виникати мутації і трансформації. Одна патологічна клітина, яка безконтрольно ділиться, здатна дати початок злоякісній пухлині.
Важливе зауваження. Пацієнти з хронічним панкреатитом часто страждають від болю, порушень травлення та інших симптомів. Проте за цими ознаками може ховатись і пухлина підшлункової залози. Саме тому пацієнти з хронічним панкреатитом мають регулярно проходити обстеження — це підвищує шанси раннього виявлення онкологічного захворювання.
Лікування раку
Рак підшлункової залози є одним з найагресивніших і найважчих для лікування видів злоякісних пухлин. Проте рання діагностика та своєчасне лікування можуть суттєво поліпшити прогноз для пацієнта.
З огляду на інформацію, викладену вище, пацієнтам із цукровим діабетом та хронічним панкреатитом рекомендується проходити регулярні обстеження — для контролю стану підшлункової залози. Зокрема, один із найінформативніших методів обстежень для пацієнтів із груп високого ризику появи раку підшлункової залози, є ендосонографія (ендоскопічне УЗД). Така діагностика проводиться в Лікарні ізраїльської онкології LISOD і дозволяє виявити небезпечні пухлини на ранній стадії.
Якщо підтверджується наявність раку підшлункової залози, подальша тактика обирається консиліумом фахівців за участю ізраїльських онкологів. Стратегія може включати хірургічну операцію, променеву терапію та застосування різноманітних лікарських препаратів (хімієтерапія, таргетна та імунотерапія).
У вас діагностували цукровий діабет або хронічний панкреатит?
Проконсультуйтесь із онкологом LISOD, щоб розібратись в ризиках і отримати рекомендації щодо обстежень:
0-800-500-110 — дзвінки по Україні безкоштовні;
+38-044-277-8-277.