Перша в Україні лапароскопічна резекція нирки проведена в LISOD
Останні кілька років у світі лапароскопічні нефректомії (повне видалення) при пухлинах нирки стають стандартом. І не лише у спеціалізованих центрах, а й у звичайних лікарнях, де працюють спеціалісти, які володіють цією методикою.
Однак за допомогою лапароскопії можна виконувати і складніші втручання – такі як резекція (часткове видалення) нирки. Складність такого втручання полягає в потребі зберегти здорову частину нирки, уникнувши таких серйозних ускладнень, як кровотеча або пошкодження сечовивідних шляхів. Це під силу лише висококваліфікованим хірургам, які працюють у спеціалізованих центрах та мають великий досвід виконання лапароскопічних операцій.
Саме таким хірургом є доктор А. Наду – керівник відділення урології медичного центру Шеба, Тель-Авів, Ізраїль. Він один із висококласних фахівців, запрошених на роботу до LISOD. Під його керівництвом у нашій лікарні проведено вже не одну унікальну для України операцію.
Так, наприкінці серпня доктор Наду успішно провів першу в Україні операцію з лапароскопічної резекції нирки. Пацієнтку 62 років було госпіталізовано до LISOD з пухлиною єдиної нирки (іншу нирку видалено раніше). Після ретельного обстеження з’ясувалося, що пухлина невеликих розмірів розташована в ділянці верхнього полюса нирки. Видалити нирку з пухлиною повністю означало б довічну інвалідність та потребу пересадки нирки. Тому, зваживши всі можливості, консиліум у складі онкологів, хірургів та урологів вирішив виконати лапароскопічну резекцію нирки як найменш травматичний метод втручання.
Хірург, який проводив операцію, був готовий до так званої конверсії, тобто переходу на відкриту операцію у разі будь-яких технічних труднощів (оскільки метою було і адекватне видалення пухлини, і порятунок нирки, але це не завжди просто). На щастя, операція пройшла без технічних труднощів. Доктор Наду блискуче впорався із завданням, зумівши акуратно видалити пухлину, водночас навіть не припиняючи кровообіг у всій нирці (!), хоча технологією операції і передбачено тимчасове перетискання всіх судин нирки та робота на “сухому” органі. Таке перетискання набагато зручніше для хірурга і полегшує операцію, але може збільшити ймовірність ниркової недостатності в ранньому післяопераційному періоді. Хірургу вдалося знайти судину, яка йшла безпосередньо до пухлини, і перетиснути її. При цьому була збережена єдина надниркова залоза, що також позбавило пацієнтку необхідності довічно приймати гормони, які виробляються наднирковою залозою (це потрібно у разі видалення).
Післяопераційний період пройшов без ускладнень. На другу добу пацієнтка обережно піднімалася і ходила палатою. Ми не відзначили змін функції нирки. Кишечник запрацював на другу-третю добу. А на шосту добу пацієнтку виписали додому. Результат гістологічного дослідження видаленого утворення підтвердив доброякісну пухлину. Це означає, що пацієнтку можна вважати цілком здоровою. Шви зняли на восьму добу. Пацієнтка веде активний спосіб життя і дуже задоволена своїми результатами операції та лікування.
Для довідки: лапароскопія – це технологія оперативного втручання, коли замість розрізу живота хірург робить кілька проколів, через які вводить інструменти, і всі хірургічні маніпуляції у різних порожнинах організму виконує за їх допомогою. Хірургічна бригада контролює за допомогою відеосистеми, що відбувається всередині пацієнта.
Такий вид оперативних втручань має безліч переваг:
- менша травматичність;
- скорочення термінів госпіталізації;
- зменшення болю та скорочення реабілітаційного періоду;
- хороший косметичний ефект (відсутність грубих шкірних рубців).