Неходжкінські лімфоми. Чи можливе одужання?

Коли у пацієнта діагностують неходжкінську лімфому, зазвичай це викликає лише запитання. Що це за хвороба? Які прогнози? Як краще лікуватися?

Розуміння всіх цих нюансів дає можливість подолати стрес і зосередитись на головному — боротьбі за здоров’я. Тож спробуємо розібратись.

Що таке лімфома?

Це онкогематологічне захворювання. Воно вражає лімфатичну систему людини, яка, зокрема, відповідає за наш імунітет та захист від різноманітних хвороботворних мікроорганізмів.

Лімфома розвивається, коли лімфоцити (білі кров'яні клітини) починають безконтрольно ділитися й накопичуватися в лімфовузлах, а також інших органах (селезінці, кістковому мозку тощо).

В чому різниця між лімфомою Ходжкіна та неходжкінськими лімфомами?

Основна відмінність — це тип уражених клітин та особливості їх розповсюдження в організмі.

Для лімфоми Ходжкіна характерна наявність специфічних аномальних клітин Рід-Штернберга. Вони є маркером цього типу лімфоми.

При лімфомі Ходжкіна хвороба поширюється поступово та частіше починається у верхній частині тіла, наприклад, на шиї, в грудній клітці, під пахвами.

Неходжкінська лімфома має менш передбачуваний характер поширення, може  виникати  в лімфовузлах будь-якої частини тіла та мати розповсюджений характер (інколи в пухлинний процес втягуються  внутрішні органи, наприклад, шлунок, тонкий кишечник, щитоподібна або молочна залоза, головний мозок тощо).

Типи неходжкінських лімфом

Залежно від походження, виділяють два основних типи:

  • В-клітинні неходжкінські лімфоми (приблизно 85%).
  • Т-клітинні неходжкінські лімфоми. Зустрічаються набагато рідше, проте вони зазвичай агресивніші.

Загалом існує понад 60 підтипів неходжкінських лімфом. Серед них є агресивні підтипи — вони швидко поширюються, частіше рецидивують і потребують повторного лікування.

А також є індолентні підтипи (низької злоякісності) — прогресують повільно, можуть довго не потребувати активного лікування.

Симптоми

Неходжкінські лімфоми можуть проявлятися так:

  • Збільшення лімфовузлів на шиї, в паху чи під пахвами.
  • Постійна втома, слабкість, яка не минає навіть після відпочинку.
  • Безпричинна втрата ваги.
  • Сильне нічне потовиділення.
  • Тривале підвищення температури без особливих причин.
  • Кашель або задишка, якщо лімфовузли збільшуються в ділянці грудної клітки.
  • Біль у животі чи відчуття розпирання.

Такі симптоми можуть з’являтись не тільки при лімфомах, але й при багатьох інших захворюваннях. Ігнорувати їх не варто, слід проконсультуватися з лікарями.

Як діагностують неходжкінську лімфому?

Для підтвердження діагнозу потрібен комплексний підхід:

  • Клінічний огляд пацієнта лікарем-гематологом.
  • Аналізи крові.
  • Біопсія лімфовузла, гістологічне та імуногістохімічне дослідження матеріалу — ключовий метод діагностики, який дозволяє визначити тип лімфоми.
  • Дослідження кісткового мозку.
  • ПЕТ-КТ, МРТ, КТ тощо.

Яке потрібно лікування?

В LISOD тактику лікування для кожного пацієнта індивідуально визначає гематологічний консиліум за участю найдосвідченіших українських та ізраїльських онкогематологів.

Лікарі діють за міжнародними медичними протоколами. Рекомендації залежать від типу лімфоми, її поширеності, агресивності та інших факторів.

Найчастіше використовуються такі методи:

  • Активне спостереження (при деяких формах індолентних лімфом).
  • Сучасні лікарські препарати (хімієтерапія, імунотерапія, таргетна терапія).
  • Променева терапія.

Чи можливе одужання?

Так, ремісія (відсутність симптомів та проявів хвороби) можлива за умови своєчасного та правильного лікування. Деякі форми неходжкінських лімфом є хронічними (індолентними) та невиліковними у всьому світі, але завдяки сучасним лікам можуть повністю контролюватися.

Залежності  від типу, стадії лімфоми, факторів прогнозу пацієнти мають різні шанси на одужання. Так, лімфома Ходжкіна на ранніх стадіях  виліковна  приблизно у  95% пацієнтів. Однак при  розповсюджених стадіях цей показник знижається майже на 10-20%. 

При індолентних формах можливий тривалий період стабільності навіть без активного лікування.

Чому важливо звертатися до досвідчених фахівців?

Лікування онкогематологічних захворювань потребує індивідуального підходу, чіткого плану дій та глибоких знань фахівців про специфіку кожного підтипу лімфоми.

Досвідчені спеціалісти обирають для кожного пацієнта саме ту тактику, яка буде мати найвищу ефективність.

В LISOD кожним пацієнтом опікується команда експертів — онкогематологів світового рівня. Це лікарі, які знають все про найсучасніші тактики лікування і розуміють, як правильно діяти навіть у найскладніших випадках. Вони докладають максимум зусиль, щоб досягти найкращих результатів для пацієнта та зберегти йому високу якість життя.

Тож якщо вам потрібна консультація або діагностика, не відкладайте. Звертайтеся. Ми готові допомогти. 

Запишіться на прийом:

0-800-500-110 — дзвінки по Україні безкоштовні;

+38-044-27-8-277.

Інші новини