«Могутній дух рятує слабке тіло!»
«Орган, який вразила пухлина, вказує на образу, що причаїлася в душі онкохворого…» — дуже часто можна почути про так звану психологічну «теорію» виникнення раку. «Пробач всіх і вилікуєшся. У всьому винен стрес. Рак — він від нервів. Позбудься поганих думок і він зникне» — на жаль, це досить популярні твердження.
Протягом кількох десятиліть питання впливу стресу на виникнення онкологічних захворювань досконально вивчалося онкологами, психологами, генетиками. І відповідно до результатів цих досліджень, зв’язок впливу стресових факторів на утворення пухлин не підтверджується! Лікарі, вчені сьогодні не втомлюються повторювати, що рак — складне системне захворювання, пов’язане з пошкодженням генома клітини. Якби хвороба дійсно була «від нервів», рак з успіхом лікували б не онкологи, а психологи.
Разом із тим, всі медики згодні в одному: чим менше люди будуть нервувати, тим довше і краще житимуть, незалежно від того, хворі вони чи ні. Бо на першому місці за кількістю смертей в Україні і світі стоїть зовсім не онкологія, а серцево-судинні захворювання, при яких зв’язок стресу на організм — безпосередній. До того ж , хронічний стрес, при якому спостерігаються постійна сильна тривога, психологічна пригніченість, втома, може спровокувати негативні зміни в організмі, активізацію запальних процесів і ослаблення функцій імунної системи. Це, в свою чергу, також може підсилити ризик хронізації запальних процесів в організмі. Крім того, деякі люди, нервуючись, починають частіше палити, зловживати спиртним, їсти багато фастфуду та шкідливих для організму продуктів, що теж може призвести до погіршення здоров’я.
Потрібно зрозуміти одне: наш організм, ніби дзеркало, завжди «відбиває» душевний надлом. Негативні емоції, внутрішнє почуття безнадійності незабаром можуть вплинути на стан організму: коли здається, що услід за психікою нібито ламається і тіло. Воно начебто втрачає волю до життя, здатність захищатися. Тому дуже важливо мінімізувати зовнішні стреси, а також навчитися розуміти свої емоції, вміти з ними справлятися і відпускати їх. У свій час батько медицини Гіппократ сказав геніальну фразу: «Могутній дух рятує слабке тіло!»