Лімфедема після лікування раку. Як запобігти і вилікувати?
Інколи внаслідок лікування онкологічного захворювання у пацієнта виникає лімфедема — проблема, що значно погіршує якість життя людини. Як проявляється хвороба і чи можливо її уникнути? Давайте з’ясуємо.
Лімфедема, або лімфостаз — це стан пошкодження тканин унаслідок порушення відтоку лімфи. Це ускладнення, що може з’явитись після хірургічного втручання (зокрема, після видалення лімфовузлів), променевої терапії, а також може бути наслідком інфекції у ранньому післяопераційному періоді або ознакою прогресії захворювання.
На фоні боротьби з раком лімфедема часто сприймається як не дуже важлива проблема, проте вона також потребує уваги, адже не дозволяє людям жити повноцінно.
При яких хворобах виникає лімфедема?
Лімфедема найчастіше з’являється у пацієнтів, що пройшли лікування таких захворювань:
- Рак молочної залози.
- Рак шийки матки.
- Рак яєчників.
- Рак вульви, піхви.
- Рак сечового міхура.
- Рак передміхурової залози.
- Рак голови і шиї.
- Меланома тощо.
Як часто зустрічається лімфедема?
Ризик появи ускладнень залежить від типу раку та проведеного лікування. В середньому після операцій з видаленням лімфовузлів ризик розвитку лімфедеми сягає 20-40%.
Які ознаки?
Лімфедема розвивається поступово, тому важливо звертати увагу на симптоми:
- Набряк кінцівки, пальців, який зникає після відпочинку.
- Набряк кінцівки, тулуба, який не зникає після відпочинку.
- Відчуття важкості в кінцівках.
- Біль (ниє або розпирає).
- Погіршення рухливості в суглобах.
- Зміна текстури шкіри — стягнення, ущільнення або неможливість зібрати шкіру в складку.
- Почервоніння шкіри.
- Приєднання інфекцій шкіри.
Як запобігти?
На 100% запобігти появі лімфедеми при лікуванні онкологічних захворювань практично неможливо.
Проте є кілька можливостей знизити ризик.
1. Нехірургічні методи профілактики
- Уникнення перевантажень. Не можна піднімати важке кінцівкою зі сторони операції.
- Дбайливий догляд за шкірою. Захист кінцівки (кінцівок) від травм, порізів, укусів, подразнень тощо.
- Фізична активність. Легка гімнастика та вправи для поліпшення крово- та лімфообігу.
- Правильна компресійна терапія. Використання спеціальних рукавів або панчіх, якщо їх рекомендували фахівці.
- Контроль ваги. Надмірна маса тіла підвищує ризик розвитку ускладнень.
- В LISOD діє пакет «Профілактика лімфостазу», який включає супровід фізіотерапевтів. Спеціалісти дають рекомендації, виконання яких дозволяє знизити ризик появи набряку.
2. Хірургічні методи профілактики
В Лікарні ізраїльської онкології LISOD проводяться профілактичні хірургічні операції на мікрохірургічному рівні (багаторазово збільшуючи операційне поле за допомогою спеціальних мікроскопів, хірург має змогу зшивати дрібні судини, нерви тощо).
Якщо планується виконання лімфодисекції, водночас можливо провести таке втручання, як LYMPHA (lymphatic microsurgical preventive approach). Хірург створює анастомоз (з’єднання) між лімфатичною системою і веною, щоб не дозволити лімфатичним протокам закритися і спричинити цим лімфедему. Таким чином лікар створює нові шляхи для відтоку лімфи від кінцівки.
Втручання знижує ризик появи лімфедеми з 40 до 6%.
Як лікується лімфедема?
Якщо лімфедема вже виникла у пацієнта, то зазвичай це хронічний стан. Тримати набряк під контролем можливо за допомогою різних методів.
1. Нехірургічні методи лікування
- Комплексна протинабрякова фізіотерапія (КФПТ).
- Компресійна терапія. Використання бандажів або спеціального одягу.
- Медикаментозне лікування. Призначається в окремих випадках для боротьби з інфекціями.
- В LISOD для зручності пацієнтів створено пакет «Лікування лімфостазу». Він передбачає комплексну програму лікування лімфедеми за допомогою КПФТ. Включає такі методи, як MLD масаж, лікувальну гімнастику, дихальні вправи, компресійну терапію, бандажування, тейпування, контроль ваги та навчання пацієнта.
2. Сучасні хірургічні методи лікування
Хірургічне формування лімфовенозних анастомозів у пацієнтів з початковими стадіями лімфедеми. Після детального обстеження ураженої кінцівки хірург LISOD виконує невеликі розрізи, під мікроскопом формує з’єднання лімфатичних судин і вен (анастомоз) — і створює нові шляхи лімфовідтоку. Результат значно кращий, якщо пацієнт звертається до хірурга уже при перших ознаках лімфедеми.
Трансфер лімфатичних вузлів у пацієнтів із занедбаними стадіями лімфедеми. Якщо набряк є тривалий час, відбулися зміни тканин кінцівки, — лімфовенозний анастомоз створити неможливо. В такому разі хірурги LISOD вдаються до складніших мікрохірургічних технік. Коли в аксилярній або паховій зоні не вистачає лімфатичної тканини, її пересаджують з інших зон. Після пересадки лімфатична тканина починає виконувати дренуючу функцію — і стан пацієнта поліпшується. Проте варто враховувати, що ефект таких операцій — не миттєвий, він може доволі довго розвиватись — протягом кількох місяців.
Звертайтесь до LISOD
У нашій лікарні працюють спеціалісти, які знають, як правильно діагностувати та лікувати лімфедему. Кожен пацієнт отримує комплексний підхід, включно з консультаціями, реабілітацією та психологічною підтримкою на всіх етапах лікування.
Якщо ви помічаєте симптоми лімфедеми або хочете подбати про профілактику, зверніться до нас. Ваше здоров'я — наша турбота!
Запишіться на консультацію:
0-800-500-110 — дзвінки по Україні безкоштовні;
+38-044-277-8-277