РАК ШЛУНКА

Нове в розумінні хвороби

Знаковою подією стало відкриття бактерії Helicobacter pylori. За це відкриття було вручено Нобелівську премію. Доведена роль бактерії Helicobacter pylori у виникненні раку шлунка. Людям, у яких її виявлено, показана терапія антибіотиками. Така терапія позбавляє пацієнта від інфекції і мінімізує ризик розвитку раку шлунка в майбутньому.

Використання в медицині генних технологій призвело до справжньої революції в онкології. Відкриті вченими моноклональні антитіла блокують рецептор на поверхні пухлинної клітини, білок Her2 / neu не може приєднатися до неї, і посилений поділ клітини стає неможливим. Сьогодні лікування раку шлунка із застосуванням молекулярно-спрямованої (таргентної) терапії – це шлях до одужання для багатьох хворих.

Читати повністю Приховати

Рак шлунка – онкологічне захворювання, для якого є характерним розвиток злоякісного новоутворення з епітелію слизової оболонки. Пухлина може виникнути в різних відділах шлунка: в тілі (основній частині шлунка), у верхньому відділі (де шлунок з'єднується із стравоходом), в нижньому (де з'єднується шлунок із кишечником). Загальновідомо, що нормальна клітина перетворюється в ракову, якщо виникає певний дефект в її хромосомах, т. н. мутація. Що викликає таку трансформацію, досі, незважаючи на всі успіхи онкології, вчені не з'ясували. Здоровий шлунок ніколи не буде жертвою онкології – це доведений факт. Водночас, виразка, гастрит, поліпи –   благодатний ґрунт для виникнення злоякісної пухлини.

У чоловіків хвороба зустрічається частіше, ніж у жінок. Зазвичай хворобу виявляють у осіб літнього віку. Сьогодні відомий лише ряд факторів ризику, які можуть це захворювання спровокувати. Але є і хороша новина. Згідно зі статистичними даними, за останні роки намітилося повільне, але постійне зниження захворюваності злоякісними пухлинами шлунка.

Діагностика раку шлунку

Лікування раку шлунка

Завданням діагностики є встановлення самого діагнозу та визначення поширення процесу – наявності або відсутності метастазів в лімфатичні вузли та інші органи, а також ступеня розростання самої первинної пухлини.

В LISOD для діагностики раку шлунка застосовують всі необхідні методи, які дозволяють з упевненістю говорити про наявність чи відсутність пухлинних процесів.

Методи діагностики

  • Езофагогастродуоденоскопія (ЕГДС) дозволяє побачити дефект слизової, визначити його розміри і характер, взяти шматочок тканини для гістологічного дослідження. Біопсія пухлини шлунка проводиться під внутрішньовенною анестезією абсолютно безболісно, що також дозволяє фахівцеві провести якісне і докладне дослідження.
  • Ендоскопічне ультразвукове дослідження (Ендо-УЗД) – УЗ-датчик знаходиться на кінці ендоскопа і дозволяє точно визначити глибину проростання пухлини в стінку шлунка і навколишні органи, стан лімфовузлів, що знаходяться поряд зі шлунком; при необхідності можна взяти з них біопсію. Цей вид дослідження проводиться максимально комфортно і безболісно для пацієнта. Ендо-УЗД має величезне значення для визначення операбельності пухлини. Наприклад, якщо пухлина невелика, але проростає у великі судини, то оперувати не можна.
  • Комп'ютерна томографія (КТ) органів грудної та черевної порожнини виявляє регіонарні і віддалені метастази.
  • При відсутності осередків віддалених метастазів рекомендовано дослідження ПЕТ-КТ. Крім того, ПЕТ-КТ може призначатися пацієнтові залежно від його конкретного випадку.
  • Гастроскопія.
  • УЗД органів черевної порожнини.
  • Рентгенографія органів грудної клітки (при неможливості виконати комп'ютерну томографію).
  • Лапароскопія, що дозволяє визначити поширення пухлини.
  • Загальний і біохімічний аналізи крові, сечі; аналізи крові на онкомаркери СА 19-9 і СЕА.

Всі дослідження виконуються в умовах лікарні LISOD за світовими стандартами онкології.

Лікування раку шлунка

Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:

  • 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
  • або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.

Вибір методів лікування залежить від багатьох факторів, у тому числі розмірів самої пухлини, залучення в процес інших органів, тканин, лімфатичних вузлів. Важливим моментом є наявність у пацієнта супутніх захворювань (важкі хвороби серця, легенів, нирок). Фахівці враховують всі ці фактори. Для пацієнта розробляють індивідуальний план, який може складатися з хірургічного лікування та / або хіміо- та радіотерапії.

Хірургія

Одним з найпоширеніших методів лікування є хірургічне втручання. Операції бувають радикальними, тобто спрямованими на зцілення, і паліативними, які впливають на саму пухлину (резекція раку шлунка) і метастази. Паліативні операції компенсують найбільш важкі прояви пухлини, але не усувають її повністю.

Залежно від локалізації пухлини, можливе повне (гастректомія) або часткове видалення шлунка. При необхідності використовують метод комбінованої гастректомії – видалення шлунка з частковим видаленням прилеглих органів у разі контактного проростання в них пухлини (наприклад, в підшлункову залозу).

В LISOD активно застосовують малотравматичні лапароскопічні операції. Лапароскопічні операції виконують за допомогою камери і спеціалізованих хірургічних інструментів, які вводять в маленькі (5-10 мм) проколи в черевній порожнині. Післяопераційний біль значно зменшується, а період одужання та повернення до повноцінного режиму різко скорочується.

Хіміотерапія


Хіміотерапія раку шлунка може використовуватися як самостійний метод лікування пухлини, так і в поєднанні з хірургічним та радіотерапевтичним методами. Хіміотерапія може застосовуватися до хірургічного втручання з метою зменшення пухлини (неоад'ювантна хіміотерапія) та / або після операції з метою знищення всіх ракових клітин, що залишилися.

Також хіміотерапія застосовується для полегшення симптомів у пацієнтів з неоперабельним раком. При лікуванні неоперабельного раку використовують сучасні хіміотерапевтичні і таргетні препарати.

Радіотерапія


Радіотерапію переважно використовують у поєднанні з хірургічним та /або хіміотерапевтичним методом лікування. Основним завданням радіотерапії є поліпшення результатів хірургічного лікування. Для променевої терапії в LISOD застосовують лінійні прискорювачі фірми Varian, світового лідера в цій галузі.

Симптоми раку шлунка

Раку шлунка завжди передує «передраковий стан», тобто певні зміни клітин, що вистилають шлунок – метаплазія і дисплазія епітелію. Такі зміни можуть відбуватися при хронічних атрофічних гастритах. На ранній стадії проявляє загальні та неспецифічні симптоми.

Може спостерігатися так званий синдром «малих ознак»: астенія, відраза до м'ясної їжі, анемія, втрата ваги, шлунковий дискомфорт (частіше при поширених формах процесу).

Приводом для звернення до лікаря та обстеження повинні стати:

  • дискомфорт і біль в епігастрії (область вище пупка) в поєднанні з нудотою і втратою апетиту;
  • ускладнене ковтання (може виникати через залучення в пухлину верхньої частини шлунка);
  • почуття переповнення при прийомі невеликої кількості їжі;
  • втома, втрата ваги;
  • залізодефіцитна анемія;
  • блювота кров'ю або вмістом, що нагадує «кавову гущу», чорне випорожнення (мелена). Мелена – чорне напіврідке випорожнення з неприємним запахом, що утворюється з крові під впливом вмісту шлунка і кишечника. Поява мелени - важливий сигнал для звернення до онколога.

Фактори ризику

Основними факторами розвитку є передракові захворювання, особливості харчування та навколишнього середовища:

  • дефіцит в дієті свіжих овочів і фруктів, велика кількість риби, м'яса, солоних, копчених і смажених продуктів, вживання погано збережених та несвіжих продуктів;
  • споживання з їжею нітратів і нітритів;
  • куріння і споживання алкоголю.

Суттєвими факторами ризику є:

  • аденоматозні поліпи шлунка;
  • хронічний атрофічний гастрит;
  • оперований раніше шлунок, особливо через 15 і більше років після хірургічного лікування;
  • наявність попередньої перніциозної анемії (хронічне захворювання з нездатністю до засвоєння вітаміну В-12);
  • інфекція Helicobacterpylori;
  • сімейна історія раку шлунка (раніше був рак шлунка у близьких родичів);
  • ожиріння;
  • пептична виразка шлунка.

Злоякісне перетворення виразки зустрічається переважно при виразках антрального і субкардиального відділів, при хронічних виразках. Слід зазначити, що з віком ризик ахворювання значно збільшується.

Профілактика раку шлунка

Основна профілактика полягає в дотриманні режиму харчування: зниження споживання копченої і сильно просмаженої їжі, консервованої їжі, тваринних жирів; відмова від зловживання алкоголем і курінням; насичення раціону фруктами і овочами.

Важливим моментом у профілактиці раку шлунка є лікування передракових станів (поліпозу шлунка, хронічного атрофічного гастриту).

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.

Вітаю! Маю результати аналізів та діагноз мого батька. Рак шлунку. Чи можна отримати онлайн-консультацію?

Максим Єрмаков

Добрий день.

Так, Ви можете проконсультуватися з лікарем онлайн або ж безпосередньо в медичному закладі — поблизу Києва (с. Плюти) і в місті Чернівці.
Лікування раку шлунка в LISOD відповідає найсучаснішим міжнародним протоколам. Але кожен випадок унікальний, тому тактику лікування для будь-якого пацієнта індивідуально визначає консиліум фахівців. Враховується стадія захворювання, загальний стан здоров'я пацієнта та інші важливі чинники.
На консультації клінічного онколога Ви зможете отримати відповіді на запитання, що Вас хвилюють. Лікар дасть рекомендації — щодо дообстеження (якщо в цьому є потреба) та наступних кроків пацієнта. Консиліум відбудеться після першого прийому — у разі надання всіх рекомендованих результатів обстежень.
Зверніться, будь ласка, до Контакт-центру лікарні, щоб погодити зручний день і час для консультації: 0-800-500-110, дзвінки по Україні безкоштовні.

Уважаемый доктор! Моей бабушке 76 лет. Ей поставили диагноз: Carcinoma тела желудка, хронический гастродуоденит! В средней трети тела желудка на задней стенке и большой кривизне отмечается изъявление блюдцеобразное не менее 7,0x5,0см Бабушка отказалась от операции,а химиотерапию делать поздно! СКАЖИТЕ, ЕСТЬ ЛИ ХОТЬ КАКОЙ-ТО ВАРИАНТ ЛЕЧЕНИЯ, ЧТОБЫ ПРОДЛИТЬ ЖИЗНЬ? Обращаюсь к Вам со следующим вопросом. Какая в среднем продолжительность жизни с таким диагнозом? Скажите, пожалуйста,что вы можете посоветовать в таком случае? Я хочу сделать все возможное и невозможное! Помогите нам пожалуйста!
Меір Зааві

В среднем, около 10-14% этих больных доживают до 1 года. Если имеет место кровотечение – возможна паллиативная лучевая терапия желудка. В случае если состояние удовлетворительное, - возможна системная терапия таблетками Кселоды.

Уважаемый, доктор Бернштейн! Моей маме поставили диагноз рак желудка 4ст. 2 кл.гр. 06.10.2011. но при этом сазали что органы метостазами не поражены, нашли увеличеный лимфоузел в шейно ключичной области. После проведения химеотерапии отреагировала печень, сказали что развивается гепатит( пролечелись), спустя неделю после выписки началась сильная одышка и кашель который продолжался еще с 6.10.2011 года, при этом все врачи у которых проходили лечение говорили что при гастроскопии что-то задели, как оказалось сейчас, что это двухсторонняя пневмония,на сегоднешний день легкие уже вродебы в норме но сильнейшая тахекардия, вчера доктор сказал что- это, у мамы сердечно- льогочная недостаточность(при этом колят рибоксин,глюкозу, витамин С).Пожалуйста подскажите что-нам делать. Неужели у нас никах шансов нет (маме 59 лет)!!!!
Меір Зааві

К сожалению, рак желудка в этой стадии не излечивается, по возможности надо продолжать химиотерапию.

Показати ще Задати своє питання лікарю

Новини по темі