РАК ЯЗИКА

Нове в розумінні хвороби

Нещодавно вчені зробили відкриття, яке дало медикам нові знання і розуміння хвороби. Експресія рецепторів певного гена в злоякісній пухлині язика може сигналізувати про агресію пухлини і негативний прогноз. Знання такої особливості дає можливість лікарям використовувати адекватне цілеспрямоване лікування. В майбутньому це відкриття дозволить створити таргетні препарати для блокування надлишкової експресії гена. Це відкриє нові перспективи і можливості для успішного лікування пацієнтів із раком язика.

Рак язика – злоякісне новоутворення, що виникає на корені або нижній частині язика. Це рідкісне захворювання, його частка становить 2% серед всіх онкологічних хвороб. Пухлина дуже агресивна, швидко метастазує в лімфатичні вузли шиї, згодом – в печінку, кістки, легені. Хвороба частіше зустрічається у людей у віці 50-60 років, у чоловіків захворюваність в п'ять разів вища, ніж у жінок.

Язик – це наймобільніший з усіх м'язів людського організму: крім процесу мовлення, бере участь у ковтанні, жуванні, зволоженні губ, очищенні порожнини рота. Умовно язик ділиться на дві частини – тіло і корінь. Злоякісна пухлина може утворитися на будь-якій з них. Рак, що виникає на тілі язика, називається оральним раком. Новоутворення, яке локалізується на корені язика, носить назву раку ротоглотки і відноситься до орофарингєальної групи.

Плоскоклітинний рак – найбільш поширений вид цієї хвороби. Плоскоклітинна карцинома розвивається з клітин епітелію, що вистилають слизову оболонку носа, рота, щитоподібної залози, гортані і горла.

Діагностика

Діагностика раку язика нескладна, тому що зазвичай є наочна клінічна картина: утворення доступне пальпації та огляду. Обов'язково відзначають щільність пухлини, розміри, рухливість, стан регіонарних лімфовузлів.

Для підтвердження діагнозу проводять біопсію. Всі підозрілі ділянки слизової досліджуються гістологічно і цитологічно. Метастазування раку язика діагностують за результатами біопсії лімфатичного вузла. Віддалені метастази виявляють за допомогою комп'ютерної томографії головного мозку, рентгенографії легень, УЗД печінки.

Лікування

Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:

  • 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
  • або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.

Тактику лікування раку язика фахівці LISOD розробляють з урахуванням основних факторів: розмірів утворення, поширеності процесу на інші тканини і органи, а також проникнення в шийні лімфовузли.

Застосовується променева терапія, хіміотерапія, хірургічне лікування. Для досягнення кращих результатів фахівці використовують комплексний підхід.

Невеликі пухлини видаляють оперативним шляхом. Для знищення пухлинних клітин додатково проводять променеву терапію. Крім того, радіотерапію призначають як самостійне або паліативне лікування.

Хіміотерапію разом із опроміненням застосовують як альтернативу операції. Хіміотерапевтичний метод також використовують для запобігання рецидиву і паліативного лікування.

Симптоми

Андрій Іжик

Клінічний онколог

Записатися на прийом

Одна з перших ознак раку язика – щільні червоні або білі плями в області язика, які зберігаються тривалий час.

Необхідно терміново звернутися до лікаря при появі таких симптомів:

  • незагойна ранка на язиці;
  • локальний біль у язиці;
  • постійне відчуття оніміння в роті;
  • кровоточивість язика;
  • збільшення шийних лімфатичних вузлів;
  • неприємний запах з порожнини рота;
  • утруднена мова;
  • нерухомість язика;
  • втрата ваги.

Фактори ризику

Причини виникнення раку язика не вивчені остаточно.
Але виявлено низку факторів, що сприяють розвитку хвороби:

  • травма язика протезами або гострими краями зубів;
  • доброякісна пухлина язика (паппіломи);
  • хронічний стоматит;
  • зловживання алкоголем;
  • куріння сигарет, цигарок, трубки, сигар;
  • недотримання гігієни порожнини рота.

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.

Задати своє питання лікарю