ПУХЛИНА ГОЛОВНОГО МОЗКУ

Нове в розумінні хвороби

В клітинах найбільш агресивної пухлини головного мозку виявили фермент, який і зумовлює її агресивність. Сьогодні ведуться роботи над тим, щоб заблокувати клітинні рецептори до цього ферменту, що дозволить істотно загальмувати розвиток і ріст пухлини.

Вчені виявили, що вакцина від поліомієліту може попередити рецидив гліобластоми – злоякісної пухлини головного мозку. Ця вакцина є модифікованою (зміненою) формою вірусу поліомієліту. Вона є смертельною для ракової клітини і абсолютно нешкідливою для здорових клітин. Вакцина, що вводиться безпосередньо в пухлину, стимулює імунну систему організму для вироблення природних імунних клітин-кілерів, які атакують пухлину. Цей метод дієвий ще й тому, що відсутня необхідність долати гематоенцефалічний бар'єр (природний захисний бар'єр між мозком і кровоносною системою). Коли метод буде повністю відпрацьований, відкриються нові можливості, і лікування раку головного мозку стане більш ефективним.

Читати повністю Приховати

Пухлина головного мозку значно відрізняється від інших новоутворень. Ці відмінності полягають в гістогенезі, клінічних проявах, можливості лікування. Специфічність пухлин головного мозку визначає наявність гематоенцефалічного бар'єру. Гематоенцефалічний бар'єр обмежує проникнення багатьох речовин (у тому числі, і лікарських) з кровоносного русла в тканину мозку. Пухлина головного мозку може зустрічатися в будь-якому віці. Злоякісні астроцитарні пухлини, такі як анапластична астроцитома і мультиформна гліобластома, складають близько 60% всіх утворень головного мозку і належать до злоякісної гліоми. Астроцитома розташовується зазвичай в білій речовині головного мозку. Рак головного мозку зустрічається відносно рідко – близько 1,5% серед усіх видів пухлин.

Діагностика

3 фото

Підставою для можливого діагнозу пухлини мозку і направлення хворого на консультацію до онколога є поява і прогресивне наростання вираженості тих чи інших неврологічних симптомів. В LISOD застосовують сучасні методи діагностики пухлин мозку.

Неінвазивні методи

  • Неврологічне дослідження.
  • Патопсихологическое дослідження.
  • Нейроофтальмологіческая дослідження.
  • Отоневрологіческое дослідження.
  • Комп'ютерна томографія.
  • Ехоенцефалографія (ультразвук).
  • Електроенцефалографія.

Iнвазивні методи

  • Дослідження ліквору: тиск ліквору, вміст білка в лікворі, цитологічне дослідження, цітоскопія ліквору, дослідження ліквору на предмет активності В- глюкуронідази, дослідження ізоферментного складу ліквору.
  • КТ з внутрішньовенним контрастуванням
  • Ендоскопічне дослідження (вентрікулоскопія + операції)
  • Імуногістохімічна діагностика
  • Пункційна біопсія безпосередньо перед операцією для остаточного уточнення діагнозу.

Лікування

Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:

  • 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
  • або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.

Лікування пухлин головного мозку є однією з найбільш складних завдань. Гліоми лікуються хірургічним видаленням, постопераційною променевою терапією і застосуванням різних схем хіміотерапії. Анапластична астроцитома і мультиформна гліобластома відрізняються значно більшою радіо- та хіміорезистентністю порівняно з іншими пухлинами.

Значення хірургічного втручання переоцінити складно, проте не завжди є можливість його здійснити. Зважаючи на відсутність чітких меж між пухлиною і мозковою речовиною макроскопічно повне видалення злоякісних пухлин можна виконати за допомогою уточненої передопераційної діагностики їх розповсюдження та розташування з використанням сучасних методів діагностики (КТ, АГ, передопераційне фарбування пухлини).

Ефективність лікування більшості злоякісних пухлин головного мозку досягається за рахунок комбінованого хірургічного, променевого (променева терапія пухлин головного мозку) і хіміотерапевтичного (хіміотерапія пухлин головного мозку) методів лікування. При деяких пухлинах основними методами лікування є опромінення головного мозку або хіміотерапія пухлин головного мозку. Метастатичні пухлини головного мозку - злоякісні новоутворення, які формуються в ракових клітинах, що виникають в різних областях або органах тіла. Такі онкологічні захворювання, як рак легені, молочної залози, рак шкіри та нирок є найбільш частою причиною метастатичних пухлин головного мозку. Лікування метастазів головного мозку проходить за правилами лікування того виду раку, який ці метастази і породив.

Симптоми

Андрій Саулов

Клінічний онколог. Завідувач консультативного відділення

Записатися на прийом

Залежно від локалізації пухлини мозку та її розмірів рак головного мозку може давати найрізноманітніші симптоми. Клінічні прояви пухлин головного мозку зазвичай посилюються з розвитком захворювання. Це може виражатися в наростанні вогнищевих, загальномозкових і загальносоматичних симптомів. Якщо пухлина мозку доброякісна, захворювання розвивається зазвичай поступово, повільно і м'яко протягом декількох років. Розвиток пухлини мозку може протікати приховано тривалий час, з періодичними загостреннями клінічних проявів. При злоякісних пухлинах захворювання зазвичай починається гостро, іноді інсультоподібно, на зразок судинного захворювання головного мозку або інфекційного вірусного менінго-енцефаліту.

Головний біль є одним з основних, частих і ранніх загальномозкових симптомів розвиваються пухлин. Характер головного болю може залежати від локалізації пухлини та її гістоструктури.

Як загальномозковий симптом блювота зустрічається часто і має ряд характерних рис: раптовий, рефлекторний, фонтануючий характер. Виникнення блювоти не залежить від прийому їжі, буває часто натщесерце і без попередньої нудоти, відрижки і болі у животі.

Запаморочення наступає під впливом гострого підвищення внутрішньочерепного і лікворного тиску. Зазвичай запаморочення супроводжується шумом у вухах, зниженням слуху, а також головним болем, блювотою.

Психічні симптоми виникають поступово разом з іншими загальмозковими симптомами в результаті наростаючого підвищення внутрішньочерепного тиску, розлади крово- і лімфообігу, гіпоксії, набряку мозку і дистрофії клітинних структур кори великих півкуль. Інтоксикація також може викликати психічні симптоми. Найбільш типові розлади психіки: оглушеність, послаблення уваги, притуплення сприйняття і пам'яті, уповільнення асоціативних процесів, зниження критичного ставлення до себе, до своєї хвороби і оточуючих, загальна млявість, байдужість, безініціативність.

Існують також психічні синдроми, які мають топікодіагностичне значення.

При пухлинах лобної частки:

  • загальна млявість, інертність, безініціативність, апатія, зниження пам'яті та інтелекту;
  • психічне збудження, агресивність, які змінюються благодушністю і ейфорією;
  • легковажність, некритичність, дивна поведінка, неохайність з сечею та калом.

При пухлинах скроневої частки: нюхові, смакові і слухові галюцинації.

При локалізації пухлини на стику скроневої і потиличної долі: зорові галюцинації.

При ураженні тім'яної частки: болі в кінцівках.

Менінгеальні симптоми можуть розвиватися в результаті підвищення внутрішньочерепного тиску, а також внаслідок місцевого впливу на оболонки мозку. Епілептичний синдром часто виникає на ранніх стадіях захворювання до появи внутрішньочерепної гіпертензії (в 36,7% випадків виявляється в першу чергу).

Фактори ризику

На жаль, до сих пір не відомі причини виникнення пухлин мозку. Велика ймовірність, на думку багатьох дослідників, може бути зумовлена
черепно-мозковою травмою, спадковістю і несприятливим впливом навколишнього середовища.

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м. н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.

Добрый день, доктор! Помогите! Брату 25 лет сделали операцию в 2011 году по удалению протоплазматической астроцитомы левой височной доли головного мозга. Выписали с заключением: Ликворно-гипертенвионный, судорожный синдром. Правосторонняя пирамидная недостаточность. Делаем повторное МРТ ежегодно наблюдается изменение опухоли, признаки продолжения роста образования левой лобно-высочной области, отрицательная динамика с 2013 в сторону появления кисты в лобной области слева. Судорожные и приступы рвоты не прекращаются. Принимает карбомазепин по назначению доктора. Какие Вы можете дать прогнозы? Мы в растерянности не знаем что делать и как поступить. Спасибо огромное!
Меір Зааві

Следует проконсультироваться с нейрохирургами по вопросу повторного оперативного вмешательства (даже частичного удаления при выраженном т.н. масс-эффекте) и после гистологического исследования решить о необходимости дополнительного онкологического лечения (лучевая, химиотерапия или их сочетание). Если операция в принципе невозможна, следует провести стереотактическую биопсию опухоли (она, как правило, меняет свою природу со временем – становится более агрессивной) и затем решать вопрос о виде лечения.

Здравствуйте, сможет ли ваша клиника нам помочь? Моему мужу 28 лет. У него опухоль в головном мозге, диагноз следующий: многоузловая внутримозговая глиальная опухоль с распространением в хиазмально-селлярною область, паравентрикулярно с двух сторон, атрофия зрительных нервов. Сам он болеет уже 2 года несахарным диабетом. Два месяца назад у него начались такие симптомы: ухудшение зрения, нарушение памяти и координации, боли в спине и ногах. У нас в больнице мы сделали МРТ, заключение: На серии полученных МР-томограмм в сагиттальной, аксиальной и коронарной проекции в Т1ВИ режиме в супраселлярной области определяется объемное образование размерами 39х32х32 мм, неравномерно интенсивно накапливающее парамагнетик, прорастающее в третий и боковые желудочки. Желудочки мозга и подпаутинные пространства расширены. Желудочки мозга неравномерно деформированы. Срединные структуры не смещены. Что нужно делать? Благодарю!
Сергій Байдо

Основной метод лечения подобных опухолей - хирургический, с последующим решением вопроса о необходимости лучевой терапии или лучевой терапии совмещенной с химотерапией в соответствии с гистологическим диагнозом и объемом оперативного вмешательства. Если случай признан неоперабельным - проводится биопсия (предпочтительно - стереотактическая) с последующим решением решением о консервативной терапии (лучевая +/- химиотерапия).

Здравствуйте, доктор! Моему брату (27 лет) удалили в Одессе опухоль головного мозга. Сначала говорили, что она доброкачественная, после гистологии оказалась мультиформная глиобластома. Подскажите, какие прогнозы и что в данном случае можно сделать? Спасибо!
Меір Зааві

Следует провести ревизию гистологических препаратов (в таком возрасте глиобластома - достаточно редкое заболевание) и решить о необходимости профилактического лечения ( лучевая терапия +/- химиотерапия либо одна из двух опций).

Показати ще Задати своє питання лікарю