РАК СЕЧОВОГО МІХУРА

Нове в розумінні хвороби

Нещодавно хірургічне лікування пухлини сечового міхура було травматичним для пацієнта і технічно складним для лікаря. Сьогодні завдяки використанню роботизованої техніки проводять найскладніші оперативні втручання. Виконання робот-асистувавальних операцій при раку сечового міхура дозволяє досягти дуже точного і малотравматичного видалення пухлини з мінімальною крововтратою.

Апарат-робот володіє гнучким фіброскопом діаметром всього 5.5 мм із потужною відеокамерою – максимально  чітко в важкодоступних місцях хірург бачить слизову сечового міхура. За допомогою робота можна брати шматочки пухлини для біопсії, видаляти новоутворення з точністю до міліметра. Істотно скорочується післяопераційний період.

Читати повністю Приховати

Рак сечового міхура – онкологічне захворювання, при якому злоякісна пухлина розвивається зі стінки сечового міхура.

Гістологічною формою, що зустрічається найчастіше, є перехідно-клітинний рак (90%), рідше –  плоскоклітинний рак і аденокарцинома. Рідкісні злоякісні пухлини цієї локалізації: саркоми, лімфоми, карциноїд. Передраковими захворюваннями є папіломи (доброякісні епітеліальні пухлини), папіломатоз сечового міхура. У чоловіків рак сечового міхура виявляють частіше, ніж у жінок. Переважно захворювання діагностують у віковому діапазоні від 40 до 60 років.

Розрізняють інвазивний рак сечового міхура і неінвазивний. Інвазивний рак – це важка форма з проростанням пухлини крізь стінки міхура і переходом її на інші органи. Неінвазивний рак має доброякісний перебіг: утворення не виходить за межі сечового міхура. Можливий перехід форми з неінвазивної в інвазивну, тобто  прогресування пухлини. Анатомічно розрізняють: рак тіла сечового міхура, рак дна сечового міхура, рак шийки сечового міхура.

Діагностика

Лікування раку сечового міхура в LISOD

Ключовим методом діагностики пухлин сечового міхура є цистоскопія – ендоскопічний огляд порожнини сечового міхура і біопсія для отримання морфологічних даних.

До основних діагностичних методів належать також:

  • цитологічне дослідження сечі;
  • комп'ютерна томографія черевної порожнини;
  • ультразвукове дослідження.

Для оцінки поширення захворювання виникає необхідність в проведенні рентгенологічного дослідження органів грудної клітки.

В LISOD проводять усю необхідну діагностику для достовірного виявлення патології сечового міхура.

Лікування

Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:

  • 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
  • або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.

Лікування раку сечового міхура завжди має  бути  комплексним, тобто включати в себе хірургічні, медикаментозні і променеві методи. Лікувальна тактика залежить від стадії пухлинного процесу.

Хірургія

ТУР сечового міхура (трансуретральна резекція пухлини, тобто видалення пухлини сечового міхура) з подальшою імунотерапією (БЦЖ терапією) або променевою терапією – основний метод лікування на ранній стадії. При такому лікуванні зберігається функція сечового міхура.
Коли пухлина проростає у велику частину стінки сечового міхура, необхідна операція – радикальна цистектомія (видалення сечового міхура) з подальшим формуванням штучного сечового міхура з товстої або тонкої кишки (пластика сечового міхура). Пластика сечоводу – це надійний і зручний метод відновлення сечовипускання природним шляхом.

Променеве і хіміотерапевтичне лікування застосовують додатково до хірургічного для запобігання рецидиву захворювання.

Хіміотерапія

Хіміотерапія знижує ризик місцевих рецидивів. Системне введення цитостатичних препаратів може використовуватися до і після оперативного втручання (збільшує безрецидивний період) і є найбільш ефективним методом лікування поширеного раку сечового міхура.

Радіотерапія

Променева терапія допомагає зменшити розміри пухлини, що полегшує оперативне втручання. Променева терапія застосовується при кровотечі, помітно зменшує біль при метастазах у кістках.

Після закінчення лікування рекомендується динамічне спостереження онколога і уролога для своєчасного виявлення можливого повернення хвороби. Після огляду пацієнта проводять загальний аналіз та цитологічне дослідження сечі, аналіз крові, у разі потреби виконують цистоскопію і застосовують рентгенологічні методи.

Симптоми

  • Гематурія (кров у сечі) – це перша скарга у 90% хворих. Гематурія характеризується наявністю еритроцитів у сечі. Мікрогематурію можна виявити тільки при проведенні мікроскопічного дослідження. Макрогематорію можна побачити, тому що сеча набуває іржавого або червоного кольору.
  • Кров у сечі –  це серйозний симптом, що вимагає термінового звернення до лікаря. В таких випадках зволікання дуже небезпечне.
  • Прискорене, болісне сечовипускання, важкий початок, неприємні відчуття після сечовипускання (зустрічаються у 25% пацієнтів).
  • Набряк зовнішніх статевих органів, ніг – буває при здавлюванні вен лімфатичних судин.
  • Біль у животі і в тазу –  спостерігається при занедбаній пухлині.

Слід зазначити, що симптоми раку сечового міхура неспецифічні і зустрічаються при інших хворобах сечовивідних шляхів. Тільки досвідчений фахівець визначить справжню причину наявності крові в сечі і призначить необхідне лікування. Лікарня LISOD обладнана сучасною апаратурою для проведення якісної діагностики. Що раніше виявлена хвороба, то ефективнішим буде лікування раку сечового міхура і кращим прогноз.

Рак сечового міхура симптоми може не проявляти, людина може хворіти без явних ознак недуги.

Фактори ризику

  • Промислові канцерогени (анілінові барвники).
  • Куріння підвищує ризик раку в 4 рази.
  • Чоловіча стать (чоловіки хворіють в 2-3 рази частіше).
  • Хронічні запальні процеси сечового міхура (цистит).
  • Сечостатевий шистосомоз (паразитарна інфекція).
  • Вроджені дефекти сечового міхура.
  • Опромінення органів малого таза.
  • Звичка затримувати сечу (більш тривалий контакт стінки сечового міхура з потенційними канцерогенами).
  • Деякі лікарські засоби (наприклад, циклофосфамід).

Профілактика

Профілактика раку сечового міхура включає:

  • усунення професійних шкідливих умов, захист від промислових канцерогенів (виключення безпосереднього контакту з хімікатами, носіння захисного одягу, диспансеризація);
  • радикальне лікування всіх доброякісних папілом сечового міхура, адекватне лікування циститу;
  • курцям рекомендується відмовитися від цієї звички;
  • вживання достатньої кількості рідини, регулярне спорожнення сечового міхура.

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців ґрунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені, що отримуєте правильне лікування.

Моїй близькій людині 69, в 2019 році встановили діагноз рак сечового міхура 2 ст. Зробили операцію з видалення пухлини, потім променева терапія. Нещодавно в сечі знову з’явилась кров зі згустками, що робити, і чому це може бути?

Максим Єрмаков

Добрий день!

Виходячи із зазначених Вами даних, пацієнту було запропоновано так званий органозберігаючий підхід – максимальне видалення пухлини з подальшою променевою терапією (можливо, і з хіміотерапією).


Поява крові у сечі може бути як явищем так званого постпроменевого циститу, так і ознакою рецидиву пухлини. За одним лише симптомом гематурії судити про щось конкретне – неможливо.


Рекомендується консультація онколога, онкоуролога, цистоскопія, у разі потреби – комп'ютерна томографія органів грудної, черевної порожнин та таза з контрастуванням. Тільки після дообстеження можливі конкретні рекомендації.

Добрий день. Моєму батькові 62 роки, в 2010 йому встановили діагноз: рак сечового міхура 1-2 ст. Виконали операцію, провели один цикл хіміотерапії (вводили до сечового міхура). У 2011 році все повторилося. У жовтні 2012 року провели повторну операцію (діагноз: перехідноклітинний рак), вводитимуть хімію цього разу внутрішньовенно. Після цього пропонують зробити після променеву терапію. Чи можна після зробленої операції 09.10.2012 та проведеної хіміотерапії провести променеву терапію? Якщо так, чи можна це зробити у вашій клініці? І які є гарантії надійності променевої терапії для локалізації вогнища у сечовому міхурі? Як позначиться променева терапія на здоров’ї пацієнта надалі?

Меір Зааві

Так, можна і треба. Можна також поєднувати променеву та хіміотерапію в деяких випадках. У нас можливе проведення променевої терапії за будь-якої локалізації пухлини. Точність опромінення досягається тривимірним комп'ютерним плануванням лікування. Ніколи немає 100% гарантії місцевого контролю, рецидиви, на жаль, можливі за будь-яких методів лікування. Побічні явища опромінення можуть бути ранніми та віддаленими — це залежить від дози опромінення, розміру полів, індивідуальної переносимості та інших факторів у кожному конкретному випадку.

Вітаю, шановні лікарі клініки "Лісод"!

Прошу проконсультувати, оскільки зараз не можу привезти тата до Вас у клініку у зв'язку з його самопочуття, що погіршується. Виписка з історії хвороби: Діагноз: CA сечового міхура T3N0M0. Гематурія. Доброякісна гіперплазія простати 2 ст. УЗД: ознаки новоутворення сечового міхура (множинні утворення на широкій основі з нерівними нечіткими контурами, макс.розміром 37 * 28 мм) ДГПЗ (95 *), кісти правої нирки. Комп'ютерна томографія: ознаки неопластичного ураження сечового міхура (нерівномірне циркулярне потовщення стінки сечового міхура за рахунок м'якотканинного компонента з бугристими контурами, з ендофітним зростанням, що поширюється на гирло правого сечоводу, максимальною товщиною до 25 мм). Лімфаденопатія заочеревинного простору (парааортальні — до 9 мм, аортокавальні — до 6 мм ,паракавальні — до 9 мм, по ходу здухвинних судин — до 10 мм, пахові — 8-11 мм), кісти нирок,к онкременти жовчного міхура до 4 мм,атеросклероз аорти, в тілі L2 хребця визначається ділянка остеосклерозу округлої форми з нечіткими контурами діаметром 15 мм. Екскреторна урографія: контрастування верхніх сечовивідних шляхів з обох боків без особливостей. Цистоскопія: стінка міхура трабекулярна, слизова блідо-рожева, гирла сечоводів щілиноподібні, розташовані в типових місцях, по правій стінці з поширенням на передню стінку і шийку — масивне інфільтративне утворення з ділянками розпаду контактно кровоточивими. Загальний аналіз крові: еритр. 4,29 т/л, Hb 143 г/л, КП 1,0. ШОЕ 10 мм/год, лейк. 6,0 г/л. Біохімічні аналізи крові: глюкоза 4,2 моль/л, сечовина 9,20 моль/л, ПТІ 93%. Загальний аналіз сечі: відн. щільн.1018, реакція сл.кисл., білок — сліди, лейк. 2-4 в п.зору, еритр. - до 1/3 п.зору. ПСА (загальний) 10,7 ng/mL; ПСА (вільний) 1,89 17,66%. Хронічні захворювання: ІХС, гіпертонічна хвороба (серпень 2009 переніс ГПМК), емфізема легень. 30 років тому — ваготомія з приводу виразки шлунка. 27.08.2010 під епідуральною анестезією виконана операція — ТУР-біопсія сечового міхура. Гістологічений висновок: низькодиференційована перехідноклітинна Ca. Отримував: цефтріаксон, ципринол, дексалгін, омнік. Рекомендована променева терапія. Прошу підкажіть, що робити далі. У клініці нам відмовили у проведенні кардинального видалення сечового міхура через загальний стан мого тата, а саме — емфізема легень у занедбаній стадії, 10-годинний наркоз не для нього. Зробили, як видно з виписки, біопсію під епідуральною анестезією. Після видалення катетера почалися часті позиви до сечовипускання та неповне нетримання сечі. Періодично з'являється кров у сечі. Вночі сечовипускання щогодини, вдень — значно рідше. Рекомендували променеву терапію, але через нинішній стан здоров'я приймати тато її не може, бо раптове підвищення температури до 38 і артеріального тиску 180/90 + гематурія періодами. Дуже слабкий. Через прийом антибіотиків порушилася флора. Приймає бактерії. Прошу вашої поради. Що робити в даній ситуації? Чи можливо якось покращити стан, щоб почати курс променевої терапії. Чи можливе очищення організму від продуктів розпаду пухлини? Яким чином відновити імунітет (вітаміни і т.д.) чи цього робити перед курсом променевої терапії не треба? Які аналізи виконувати і з якою періодичністю, щоб показати радіологу, коли настане поліпшення? Наперед вдячна вам. Дякую, що ви є. Дуже шкодую, що стан мого тата не дозволяє мені його привезти до Києва з Маріуполя. З великою повагою, Ольга.

Меір Зааві

Шановна Ольго!

Зараз головна проблема – це кровотечі із сечового міхура. Короткий курс променевої терапії укрупненими фракціями може вирішити проблему без виражених побічних явищ навіть на фоні нинішнього стану (звісно, неможливо заочно давати поради, коли не бачиш пацієнта та оцінюєш його стан лише за листом). На жаль, немає якогось спеціального лікування, яке б значно поліпшило загальний стан. Варто слідкувати за рівнем гемоглобіну, електролітами (калій, натрій, кальцій) та функцією нирок. Рясне питво, повноцінне харчування. Якщо неможливо – крапельниці з кристалоїдними розчинами, які знеболюють у разі потреби.

Показати ще Задати своє питання лікарю

Новини по темі