РАК ЯЄЧКА

Нове в розумінні хвороби

Вчені виявили у хворих на рак яєчка 12 ділянок на хромосомах пухлинних клітин, які можуть передаватися у спадок. Це означає, що пухлини яєчка мають сімейний компонент. Ризик розвитку раку у наступного покоління може становити 25%. Відкриття дозволить вченим, застосовуючи сучасні генні технології, створити препарати для блокування дефектних генів. І у хворих на рак яєчка з'являться нові можливості для повного подолання небезпечної недуги.

Рак яєчка – злоякісна пухлина, яка розвивається з тканин яєчок (чоловічих статевих залоз, розташованих у мошонці). До групи ризику належать молоді люди у віці від 20 до 40 років. Імовірність виникнення захворювання вище у тих чоловіків, які в дитинстві страждали крипторхізмом.

Як при всіх формах злоякісних новоутворень, класифікація раку яєчка по стадіях заснована на поширеності захворювання. Важливими критеріями є ураження лімфатичних вузлів і метастаз в інших органах – найчастіше в легенях і печінці. Рак яєчка без ознак метастазування визначається як I стадія. Якщо є ураження очеревинних лімфатичних вузлів, то стан клінічно розцінюють як II стадія. III стадія раку яєчка характеризується ураженням лімфатичних вузлів середостіння або віддаленими метастазами (в печінку, кістки, легені, головний мозок).

Рак яєчка зустрічається досить рідко. В середньому, протягом року захворюють три людини з 100000 чоловічого населення. Серйозне значення має факт захворювання саме в тому віці, коли чоловіки планують подальше життя: освіта, сім'я і т.д. Якщо вчасно не почати лікування, хвороба може порушити всі плани.

Діагностика

У LISOD первинна діагностика зводиться до огляду та пальпації яєчок, пальпації лімфатичних вузлів, огляду грудних залоз.

Широко використовуються методи медичної візуалізації:

  • ультразвукові методи дослідження (УЗД);
  • рентгенівська комп'ютерна томографія (КТ);
  • рентгеноконтрастні методи дослідження.

В окремих випадках для виявлення можливого рецидиву хвороби в LISOD застосовують найбільш інформативний сучасний метод – ПЕТ-КТ дослідження.

Ці методи дозволяють не тільки виявити особливості пухлинного росту, а й дати оцінку стану навколишніх тканин, виявити наявність найближчих та віддалених метастазів.

Особлива увага приділяється визначенню специфічних пухлинних маркерів. При несеміномних пухлинах виявляють альфа-фетопротеїн. При хоріонепітеліомі яєчка в сечі підвищується вміст хоріонічного гонадотропіну.

Потрібно не забувати про профілактичні огляди, адже виявлення захворювання та лікування на ранніх стадіях дає більше шансів на успіх, ніж звернення, коли хвороба вже задавнена .

Лікарі LISOD призначать обстеження і допоможуть встановити якнайшвидше правильний діагноз і, відповідно, проведуть ефективне лікування.

Лікування

Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:

  • 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
  • або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.

Лікування раку яєчка завжди починається з видалення ураженого яєчка. Подальша тактика залежить від гістологічних характеристик пухлини, клінічної стадії раку, рівня маркерів пухлини в крові або їх змін протягом спостереження. План лікування в LISOD приймається на міждисциплінарній онкологічній конференції.

У разі семіномних пухлин яєчка з I або II клінічною стадією хірургічне видалення яєчка зазвичай супроводжується променевою терапією лімфатичних вузлів черевної порожнини, а при більш розповсюджених пухлинах - хіміотерапією і видаленням лімфатичних вузлів. При I і II клінічних стадіях раку яєчка можливо повне одужання 95% пацієнтів.

Несеміномні пухлини яєчка менш чутливі до променевої терапії. Якщо у пацієнта I стадія несеміномного раку яєчка, то після радикальної орхідектомії (повного видалення яєчка) застосовують такі методи лікування:

  • хірургічне видалення змінених лімфатичних вузлів черевної порожнини;
  • хіміотерапія;
  • тривале спостереження (ризик прогресування захворювання складає більше 20%).

Для II стадії несеміномного раку яєчка існують інші можливості терапії:

  • хірургічне видалення черевних лімфатичних вузлів із подальшою хіміотерапією;
  • хіміотерапія, а потім, залежно від результатів, хірургічне видалення лімфатичних вузлів.

Симптоми

Сергій Приндюк

Онколог. Хірург-уролог. Кандидат медичних наук. Завідувач Центру сучасної урології

Записатися на прийом

Рак яєчка проявляє симптоми спочатку появою щільної, іноді болючої, пухлини в мошонці. Основна клініка пов'язана з метастазуванням в черевині лімфатичні вузли, що викликає сильний біль у попереку, і в легені, що призводить до кровохаркання і кашлю. Іноді спостерігається гінекомастія – збільшення грудних залоз.

Необхідно терміново звернутися до лікаря при появі таких ознак: збільшення яєчка у розмірі, поява в яєчку щільних ділянок, формування вузлів. Рак яєчка при запущених стадіях може проявляти такі симптоми: слабкість, втрату апетиту, нудоту та інші неспецифічні ознаки.

Фактори ризику

Як правило, хлопчики і літні чоловіки раком яєчка хворіють вкрай рідко. Ризик розвитку захворювання зростає в наступних випадках.

  • Одне або обидва яєчка не опустилися в мошонку. Навіть якщо в дитинстві вже була проведена операція з приводу крипторхізму і яєчка були поміщені в мошонку, ризик розвитку раку зберігається.
  • Спадковий фактор (дід, батько або брат хворіли на рак яєчка).
  • Безпліддя.
  • Недорозвинені одне або обидва яєчка (маленьких розмірів, занадто м'якою або занадто щільної консистенції), або є включення рубцевої тканини вродженого характеру.
  • Вже було видалено з одного боку яєчко з приводу раку.
  • Синдром Кляйнфельтера.
  • Травми яєчка.

Профілактика

Профілактика злоякісних пухлин яєчка зводиться до профілактики тихфакторів, які сприяють їх розвитку, особливо крипторхізму, травм та опромінення геніталій.

Крипторхізм і наявність у сім'ї випадків раку яєчка є основними факторами ризику розвитку цього захворювання. Попередити їх неможливо, тому що вони присутні вже при народженні. Крім того, у багатьох чоловіків, які страждають на рак яєчка, немає ніяких відомих факторів ризику. З цієї причини не існує шляхів попередження більшості випадків захворювання. З метою профілактики чоловікам необхідно проводити самім обстеження яєчок, відзначати будь-які зміни розмірів, форми, щільності. Об'ємні утворення раніше всього з'являються на передній або бічній поверхні яєчка. При виявленні будь-яких змін слід негайно звернутися до лікаря.

Доцільно у випадку крипторхізму вжити хірургічні заходи. Знання про фактори ризику повинні змусити людину регулярно проходити обстеження з метою раннього виявлення пухлини. Зміни на яєчках не завжди означають рак, але насторога ніколи не буває зайвою.

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.

Здраствуйте. У моего парня нашли рак мошонки 4 стадии, есть метастазы в мозгу и легких. Скажите, какие варианты лечения лучше всего? Спасибо!
Сергій Байдо

Лечение в таком случае: лучевая терапия на область головного мозга, затем системная терапия.

Показати ще Задати своє питання лікарю

Новини по темі