РАК ГОРТАНІ

Нове в розумінні хвороби

При раку гортані може виникнути необхідність в операції з видалення гортані. Таке лікування раку горла дуже травматичне – людина втрачає здатність самостійно говорити. Сьогодні вчені створили штучну гортань – так званий «протез голосу», здатний відновлювати до 80% мовлення. Прилад являє собою невеликий бокс, який імплантують у простір, що утворюється після операції між трахеєю і стравоходом.

Рак гортані – це злоякісна пухлина, що походить з тканини гортані. Виділяють рак гортані нижнього (2%), середнього (28%) і верхнього (70%) відділів. Рак, що виникає в нижньому відділі гортані, відрізняється інфільтративним інтенсивним зростанням. В середньому відділі пухлина, як правило, розташовується на одній з голосових зв'язок, що призводить до зміни голосу. У верхньому відділі пухлина може локалізуватися на шлуночках гортані, надгортанника. Якщо пухлина розвивається на шлуночках гортані, вона перекриває просвіт горла і це призводить до розладу дихальної функції.

Рак гортані вражає переважно чоловіків від 54 до 75 років. У 90% і більше випадків спостерігається плоскоклітинний рак. Близько 70% усіх злоякісних пухлин органів дихання припадає на цей вид раку. Жителі сіл хворіють в 2 рази рідше, ніж мешканці міст. Сьогодні можна говорити про загальну тенденцію до зменшення захворюваності, тому що багато людей відмовляються від звички куріння. Особливо така сприятлива тенденція характерна для розвинених країн.

Діагностика

Лікування раку гортані

Гортань і гортаноглотка розташовані глибоко, тому діагностика має певні труднощі. За допомогою спеціального інструменту, що являє собою гнучку тонку трубку з освітлювачем, ретельно досліджують порожнину носа, гортань і гортаноглотку. У разі виявлення підозрілої ділянки або пухлини виконується біопсія (взяття шматочка тканини для дослідження).

Комп'ютерна томографія
(КТ) дає можливість визначити розміри пухлини і її поширення у лімфатичні вузли і тканини, що її оточують.

За рекомендацією клінічного онколога може бути призначено дослідження ПЕТ-КТ для визначення стадії хвороби (якщо необхідно уточнити тактику лікування), а також для оцінки відповіді на проведене лікування (як правило, через 9-12 тижнів після його завершення).

Контрастне дослідження стравоходу з барієм дає можливість отримати додаткову інформацію про пухлину.

Біопсія є єдиним методом, що дозволяє впевнено підтвердити наявність раку. Біопсія може полягати у взятті шматочка тканини або пункції пухлини голкою.

Діагноз раку гортані підтверджується дослідженням шматочка біоптату. В LISOD гістологічну верифікацію проводять в референтній лабораторії за кордоном.

Лікування

Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:

  • 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
  • або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.

Тактику лікування пацієнтів із раком гортані розробляє консиліум лікарів. При цьому враховуються тип пухлини, ступінь поширення захворювання, поточний стан людини, її вік, супутні патології і т.д.

У разі потреби можуть застосовуватися всі методи лікування раку гортані та гортаноглотки: операція, опромінення (радіотерапія раку гортані) і хіміотерапія раку гортані. Як самостійний метод лікування при раку гортані хіміотерапія не застосовується. Її поєднання з променевим або хірургічним методами значно поліпшує результати. Часто використовується комбінований метод лікування – радіотерапія раку гортані, хіміотерапія і оперативне втручання. В LISOD опромінення проводиться на лінійних прискорювачах виробництва американської фірми Varian. Застосування лінійних прискорювачів у поєднанні з тривимірним плануванням дозволяє підводити до пухлини необхідні дози опромінення з мінімізацією впливу на здорові тканини.

Симптоми

Андрій Саулов

Клінічний онколог. Завідувач консультативного відділення

Записатися на прийом

Основною причиною виявлення ранньої форми захворювання стає осиплість голосу. Допомогти пацієнту може тільки своєчасне лікування раку гортані.

Ми рекомендуємо звернутися до фахівця, якщо ви у себе виявили будь-який із таких симптомів нижче.

Ознаки раку гортані

  • безпричинне схуднення;
  • осиплість голосу і кашель, що довго не проходить;
  • ускладнене дихання;
  • дискомфорт при ковтанні – ускладнення, біль;
  • постійний біль в горлі або в вусі;
  • пухлина або припухлість на шиї.

У всіх цих випадках необхідна якісна діагностика раку горла.

Фактори ризику

  • Найчастіше рак гортані (рак ротоглотки, пухлина горла) зустрічається у курців. Що більший стаж куріння, то вищий у курця ризик захворіти на рак гортані.
  • Підвищує ризик зловживання алкоголем.
  • Брак вітамінів групи В і А також може сприяти виникненню раку гортані.
  • У групі ризику перебувають люди зі слабкою імунною системою – з уродженими захворюваннями, ВІЛ-інфіковані.
  • Збільшує ризик контакт зі шкідливими хімічними речовинами, такими як дерев’яний пил, фарби, лаки та ін.
  • Викликані вірусом HPV папіломи можуть надалі перероджуватися в злоякісні пухлини гортані.
  • Рак гортані (рак ротоглотки) частіше діагностують у афроамериканців.

Профілактика

Основна профілактика раку гортані і гортаноглотки спрямована на відмову від куріння і зловживання алкоголем.

Питання та відповіді

В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м. н., професор Алла Вінницька.

Висновки фахівців ґрунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.

Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.

Добрий день! У мого батька рак гортані вестибулярної локалізації T3N0M0 3 стадія група 2 з метастазами в лімфовузли. Він пройшов три курси хіміотерапії та два курси променевої терапії, виконали трахеостомію, але в нього гноїться рана. Нині лежить у лікарні. Запропонували операцію з видалення гортані. Підкажіть, що робити? Дякую!

Меір Зааві

Якщо процес є операбельним і немає віддаленого метастазування, операція - це єдина опція вилікувати Вашого батька. Повторна променева терапія гортані не проводиться. Хіміотерапія може призупинити розвиток хвороби, але не вилікувати її.

Добрий день. Моєму татові 59 років. Діагноз: плоскоклітинний зроговілий рак гортані Т3N1М0. Пройшов 2 курси хіміотерапії. Пухлина зменшилась в 2 рази.Через тиждень після другої хімії призначили курс променевої терапії. Потім планують ще має 3 курси хімії. Скажіть, які шанси, на скільки можна продовжити життя?

Меір Зааві

Відповідно до стандартів, при такій стадії захворювання можливе проведення хіміотерапії на першому етапі (так званої неоад'ювантної), що й зроблено. З урахуванням хорошої відповіді на лікування наступним етапом є радикальна променева терапія одночасно з хіміотерапією під час опромінення. Якщо після лікування клінічно хвороба повністю зникне, то через 9-12 тижнів слід провести ПЕТ-КТ дослідження та у разі наявності залишкової хвороби (первинної або в лімфовузлах) – провести оперативне втручання. Якщо все "чисто" - спостереження. Профілактична хіміотерапія після опромінення не поліпшує результатів. Якщо клінічно є залишкова хвороба – оперують.

Доброго дня. Пацієнт 55 років, діагноз: рак гортані ІІІ стадії. З грудня 2010 року по червень 2012 року переніс 4 операції, 42 промені та 6 курсів хіміотерапії. У червні 2012 року йому було відмовлено в лікуванні, оскільки лікарі «не бачать у цьому сенсу». Зараз у нього три пухлини: одна за вухом та дві – на горлі. КТ-ознаки рецидиву основного захворювання.

Меір Зааві

Слід зважити наступну лінію хіміотерапії з урахуванням раніше отриманих препаратів та загального стану пацієнта.

Показати ще Задати своє питання лікарю

Новини по темі