МІЄЛОМА
Мієлома (інші назви — множинна мієлома, мієломна хвороба) — це захворювання кровотворної системи, що виникає з плазматичних клітин. Мієлома переважно вражає людей старше 65 років, проте може бути діагностована і в молодшому віці.
Плазматичні клітини — це тип лейкоцитів, які утворюються в кістковому мозку і є частиною імунної системи. Нормальні плазматичні клітини виробляють антитіла, які називаються імуноглобулінами, допомагаючи організму боротися з інфекцією. Якщо ДНК плазматичної клітини пошкоджується під час розвитку, це стає першим кроком до появи мієломи. Пошкоджені клітини починають безконтрольно розмножуватися і поширюватися в кістковому мозку. Аномальні плазматичні клітини виробляють велику кількість парапротеїна — білка, який не несе корисних функцій.
На відміну від багатьох інших видів онкологічних захворювань, мієлома — не окрема пухлина, а хвороба, що проявляється накопиченням аномальних плазматичних клітин у кістковому мозку і наявністю парапротеїна в організмі.
Мієлома найчастіше має системний характер уражень, тому її іноді називають множинною. Хвороба з'являється в ділянках, де кістковий мозок дорослої людини особливо активний (кістки хребта, черепа, таза, грудної порожнини, рук і ніг, плечового пояса і стегон). Унаслідок розмноження атипових клітин злоякісний процес поширюється не тільки на кістковий мозок, але й на інші органи. Перш за все, починають руйнуватися кістки. Пацієнти відчувають біль в уражених ділянках, у них часто виникають переломи. Пізніше розвиваються функціональні порушення в нирках: знижується фільтраційна здатність, з'являється протеїнурія, ниркова недостатність та інші ускладнення.
Симптоми мієломної хвороби
- Погіршення показників крові:
- анемія (дефіцит еритроцитів). Люди з анемією відчувають втому і слабкість.
- тромбоцитопенія (дефіцит тромбоцитів). Призводить до появи кровотеч і синців.
- лейкопенія (дефіцит лейкоцитів). Збільшується кількість інфекцій. - Біль в кістках. Переломи.
- М'язова слабкість.
- Парези кінцівок, паралічі.
- Периферична невропатія — пошкодження нервів спинного і головного мозку.
- Зміна показників ниркових функцій.
Діагностика мієломної хвороби в LISOD
Лікарня ізраїльської онкології LISOD — це медичний заклад, відомий в Україні та за її межами. У відділенні онкогематології працюють провідні фахівці з лікування захворювань крові з багаторічним досвідом і експертними знаннями.
Щоб призначити ефективне лікування, перш за все, необхідно встановити точний діагноз.
Перший крок — консультація фахівця-онкогематолога. Лікар уважно слухає пацієнта, проводить огляд, вивчає результати раніше проведених аналізів. Після цього — рекомендує потрібні дообстеження. Хочемо зазначити, що фахівці LISOD діють в межах міжнародних протоколів (NCCN, AHA, EHA) і рекомендують тільки необхідні в конкретній ситуації методи діагностики і лікування.
У Лікарні LISOD є всі можливості для швидкої і точної діагностики. Наші референтні лабораторії мають можливість проведення сучасних методів дослідження гематологічних захворювань (імуногістохімічних, цитохімічних, імуноферментних, цитогенетичних).
Методи обстеження можуть включати:
- Аналізи крові і сечі.
- Різні види біопсії, у тому числі біопсія кісткового мозку з наступним гістологічним дослідженням. Таке дослідження в LISOD проводиться під анестезіологічним супроводом — абсолютно безболісно для пацієнта.
- УЗД, ПЕТ-КТ.
За результатами всіх обстежень консиліум фахівців LISOD складає індивідуально для кожного пацієнта план лікування. Такий план враховує особливості конкретного захворювання, у тому числі його стадію, вік пацієнта, загальний стан здоров'я, інші фактори. Рекомендуються тільки ті методи і препарати, які можуть бути ефективними в конкретній ситуації.
Лікування мієломи
У лікуванні множинної мієломи головна мета, яку ставлять перед собою фахівці, — зупинити прогресію захворювання, перевести його в стабільну ремісію, запобігти рецидивам і забезпечити пацієнту хорошу якість життя. Це досягається шляхом знищення патологічних клітин, відновлення процесів кровотворення, нормалізації якісного складу крові, усунення симптоматики.
Наші лікарі досконало володіють сучасними методами лікування онкогематологічних захворювань, а також застосовують лікарські препарати останнього покоління. Призначення лікування консиліумом фахівців дає можливість врахувати всі нюанси захворювання і визначити найефективніші способи впливу на патологічні клітини. Таким чином навіть при поширеному захворюванні пацієнт отримує можливість поліпшити самопочуття, відновити нормальний процес кровотворення і, відповідно, мати хорошу якість життя.
Методи лікування мієломи, які застосовують в LISOD:
1. Лікарська терапія:
- Хіміотерапія. Допомагає зупинити розвиток захворювання, знищує ракові клітини. У LISOD застосовуються тільки якісні препарати від офіційних виробників.
- Таргетна терапія. Препарати, які зробили прорив у лікуванні раку, мають здатність знаходити аномальні плазматичні клітини і блокувати процеси їх подальшого розмноження.
- Імунотерапія. Препарати активізують імунну систему пацієнта, «навчають» її знаходити і знищувати атипові клітини.
2. Променева терапія.
У Лікарні ізраїльської онкології LISOD встановлені лінійні прискорювачі VARIAN — провідного виробника такого обладнання у світі. Ретельний розрахунок дози і цілеспрямоване лікування дозволяють впливати точно на патологічні осередки, при цьому здорові тканини відчувають мінімальне променеве навантаження. Опромінюються уражені ділянки кісток та інші органи, на які поширилися злоякісні клітини.
Виходячи з самопочуття пацієнта і за результатами поточних обстежень може призначатися супровідна терапія. У Лікарні представлені найсучасніші протоколи лікування больового синдрому; пацієнти мають можливість цілодобового моніторингу висококласними фахівцями відділення інтенсивної терапії; можуть отримати сучасні препарати для зміцнення кісткової тканини — як таргетні, так і бісфосфонати). При розвитку ускладнень хвороби або терапії кожен пацієнт отримує якісну супровідну терапію.
Кожен пацієнт знаходиться в центрі уваги команди досвідчених лікарів. Фахівці LISOD роблять все можливе, щоб кожен пацієнт, який звернувся до медичного закладу, отримав ефективне лікування відповідно до міжнародних рекомендацій.