МЕЛАНОМА
Використання генних технологій – справжній прорив у боротьбі з цією небезпечною пухлиною. Сьогодні вченими відкриті моноклональні антитіла, що блокують антиген на поверхні клітини. Саме мутації певного гена призводять до розвитку пухлинного процесу. Вплив на рівні генома пригнічує утворення пухлини шляхом обмеження росту клітин. Це відкриває нові перспективи – шлях до видужання хворим, у яких вчора ще не було такої надії.
В даний час вже викладена вченими робоча гіпотеза про взаємодію вірусу і пухлинної клітини. Суть методу в наступному: пухлинна клітина не здатна повною мірою протистояти атаці вірусу; застосовуючи швидкодіючий вірус, можна домогтися загибелі ракової клітини ще до того моменту, коли імунна система атакує вірус.
Читати повністю ПриховатиМеланома – злоякісна пухлина, яка розвивається з клітин (меланоцитів), що відрізняються інтенсивним забарвленням і здатні виробляти пігмент меланін. Меланома частіше зустрічається на відкритих ділянках тіла, які чутливі до дії сонячних променів. При цьому у жінок новоутворення частіше розташовується на шкірі нижніх кінцівок, у чоловіків – на тулубі. Іноді меланома може утворюватися і на інших ділянках тіла: сітківці ока, слизових оболонках, анусі і піхві, а також на шкірі нижніх кінцівок, тулуба та обличчя. Лікування пухлини залежить від стадії хвороби. Слід зазначити, що не кожен вид невусів однаково схильний до злоякісності. Рання діагностика меланоми має найважливіше значення і істотно збільшує шанси хворого на одужання.
Меланома може виникати у людей будь-якого віку, в тому числі і у підлітків. Це небезпечне захворювання, що вимагає негайного лікування. У більшості випадків злоякісне утворення локалізовано на шкірі, його неважко виявити в початковій стадії, коли можливе ефективне лікування.
Діагностика меланоми
Першим етапом діагностики є огляд онколога або дерматолога. При постановці діагнозу використовують такі методи, як дерматоскопія, біопсія і гістологічне дослідження. Для вивчення поширеності процесу проводять дослідження «сторожового» лімфовузла, а також додаткові дослідження (комп'ютерна томографія, ультразвукове дослідження і т. д.).
Ці методики широко використовують фахівці LISOD, що дає можливість точно діагностувати ступінь поширення захворювання і об'єм необхідної терапії.
Лікування меланоми
Повну інформацію про діагностику і лікування цього виду раку вам нададуть консультанти Контакт-центру LISOD:
- 0-800-500-110 (безкоштовно для дзвінків зі стаціонарних телефонів по Україні)
- або +38 044 520 94 00 - щодня з 08:00 до 20:00.
Лікування меланоми залежить від стадії розвитку хвороби. При наявності первинного осередку без метастазів застосовують оперативне лікування з широким висіченням. Іноді після такого висічення утворюються досить великі дефекти, які вимагають закриття складними клаптями шкіри з інших ділянок тіла. Особливо це стосується функціонально активних зон – кінцівок та обличчя. В LISOD цей етап виконує досвідчений пластичний хірург.
При наявності метастазів меланоми в регіонарні лімфатичні вузли додатково проводять висічення регіонарних лімфовузлів, лікування протипухлинними засобами поєднують з імунотерапією. Щоб визначити, чи уражені лімфатичні вузли, якщо на те немає явних вказівок, можливе проведення процедури виявлення «сторожового» лімфовузла. Цей лімфовузол першим отримує лімфу із зони пухлини і є першим лімфовузлом, в якому розвиваються метастази. Якщо ж в «сторожовому» вузлі метастазів не виявлено, то ймовірність їх поширення в інші лімфовузли не перевищує 2-3%. Таким чином, досліджуючи стан «сторожового» лімфовузла, ми з дуже високим ступенем достовірності можемо судити про стан всіх інших лімфовузлів і позбавити багатьох пацієнтів від травматичних операцій та пов'язаних з ними можливих ускладнень.
При неможливості проведення хірургічного лікування альтернативою виступають сучасні методи хіміотерапії, які широко використовуються в LISOD. Схему хіміотерапії для пацієнтів підбирають сугубо індивідуально, враховуючи всі критерії. Кількість курсів хіміотерапії залежить від перебігу захворювання. Після мінімальної кількості циклів пацієнту проводять контрольне обстеження, наприклад комп'ютерну томографію або ПЕТ-КТ, за результатами яких оцінюють ефективність терапії.
У лікуванні меланом також використовується променева терапія. Застосування лінійних прискорювачів із залученням комп'ютерної томографії та складних комп'ютерних програм дає можливість отримати тривимірне зображення пухлини і здорових органів. При цьому до пухлини підводиться необхідна доза опромінення, тоді як на навколишні органи і тканини випромінювання практично не поширюється. Це дозволяє істотно знизити частоту побічних явищ і ускладнень променевої терапії.
Симптоми меланоми
Клінічно перехід доброякісної пігментної плями в злоякісну меланому характеризується наступними симптомами:
- зростанням плями і затвердінням;
- посиленням пігментації або, навпаки, ослабленням її;
- появою застійних явищ навколо плями;
- розвитком пігментних або непігментних розростань, що йдуть від пігментної плями в різні боки.
Іноді першим симптомом меланоми є збільшення регіонарних лімфатичних вузлів, тоді як сама пігментна пляма або папілома не має ознак збільшення або іноді навіть дещо зменшується в своїх розмірах і в інтенсивності пігментації. Збільшення пігментної плями (папіломи) і ущільнення її є першими і найбільш постійними ознаками злоякісного перетворення родимих плям. Нерідко поряд із пігментною плямою з'являються інші дрібні вузлики, частіше пігментовані, рідше не пігментовані.
Особливе значення надається пігментним або непігментним радіальним розростанням, що розходяться від первинної пухлини в різні боки і несуть із собою поширення процесу в нормальну шкіру і сусідні тканини.
Нарешті, досить значна група пухлин з'являється без певних причин – спочатку у вигляді доброякісного ущільнення, папіломи, пігментованого утворення, яке іноді довгий не збільшується.
Фактори ризику
Найбільш значущими факторами, що впливають на виникнення меланоми, є:
- сонячна радіація;
- сонячні опіки.
Більшість ракових захворювань шкіри, в тому числі і меланома, викликані надмірним ультрафіолетовим випромінюванням. Під впливом УФ підвищується ймовірність генетичних порушень в клітинах, що може призвести до утворення пухлини. Допомогти хворому може тільки своєчасне лікування меланоми шкіри.
Групи ризику
- Значно збільшується ризик захворювання на меланому, якщо раніше вже був встановлений аналогічний діагноз або виявлений будь-який інший рак шкіри.
- Сімейна історія. Якщо найближчі родичі (особливо два і більше) вже стикалися з цим захворюванням, то ризик виникнення меланоми значно збільшується.
- Літній вік. У людей в літньому віці частіше трапляється захворювання на меланому.
- Травматизація. Травма невуса (як одноразова, так і багаторазова).
Профілактика меланоми
Основною профілактикою є запобігання надлишкового ультрафіолетового опромінення.
Питання та відповіді
В розділі публікуються питання пацієнтів і відповіді наших фахівців. Питання кожної людини стосується конкретної проблеми, що пов'язана з її захворюванням. Пацієнтам відповідають ізраїльські клінічні онкологи та головний лікар LISOD, д.м.н., професор Алла Вінницька.
Висновки фахівців грунтуються на знаннях принципів доказової медицини та професійному досвіді, відповідають виключно наданим даним, мають ознайомчий характер і не є рекомендацією лікаря.
Основна мета розділу – надати інформацію пацієнтові та його родині для того, щоб вони разом із спеціалістом прийняли рішення про вид лікування. Тактика, яка була вам запропонована, може відрізнятися від принципів, що викладені у відповідях наших фахівців. Не соромтеся поставити лікарю запитання про причини відмінностей. Ви повинні бути впевнені що отримуєте правильне лікування.
Доброго дня, лікарю.
У моєї дочки на спині була родимка, під час вагітності вона помітила зміни, але не звернулася до дерматолога. Тиждень тому після консультації лікаря видалили і відправили на біопсію. З'ясувалося, що злоякісна меланома pT3b,pN1c,LO,VO.PhO. Breslin thickness 2,5 mm. 14-15 mit/1OHPF, Clark level 4 TILs Non- brisk:RO:(ICD-O:8721/3; ICD-11XH4OG5). Скажіть, я Вас дуже прошу, що Ви думаєте і що означає цей діагноз? Зробили КТ — більше ніяких змін, метастазів немає. Дякувати Богу! Онколог відправив нас здати аналіз BRAF, щоб після того почати імунотерапію і зробити ПЕТ КТ. Я Вас дуже прошу дайте відповідь мені, будь-ласка, що Ви думаєте, чи можливо вилікуватися раз і назавжди? Заздалегідь величезне дякую за відповідь.
Доброго дня.
З урахуванням наданих даних, мова може йти про меланому шкіри, 3 стадії. Ситуація вимагає профілактичної терапії.
Опціями профілактичної терапії можуть:
-імунотерапія Пембролізумабом протягом одного року.
- визначення мутації гену BRAF. При виявленні мутації може бути запропонована профілактична таргетна терапія згідно з протоколом Дабрафеніб + Траметініб.
При правильному лікуванні можливе повне одужання.
Варто звернути увагу що надана інформація є неповною і бажана консультація онколога.
З повагою — клінічний онколог Іжик А.М.
Доброго дня! На початку серпня, шляхом широкого висічення видалено шмат шкіри на вилиці, майже під оком. Аналіз гістології показав меланому яка шириться на шкірі, Т1а, за Бреслоу 3. Ro, No, Mo. Без вузлів. Мітоз 1 на 1. Лікар рекомендував зробити КТ, з контрастом очагів не виявлено. При постановці в "ОЦО" рекомендують зробити повторну операцію, більш ширшу, протягом 2х тижнів. Яка нічого не ґарантує, а просто профілактика агресивнтх ризиків. Підкажіть наскільки доцільна ця операція з пересадкою шкіри, і більш широго висічення, якщо до ока лишилося менше 1 см?
Добрий день!
Не зовсім збігається те, що ви написали. Т1а — це швидше Бреслоу 0.3 мм, а не 3.
В такому випадку рекомендованим відступом від краю пухлини до краю резекції є 1 см. На жаль, щоб відповісти більш конкретно на ваше питання, потрібно бачити ПОВНИЙ протокол патоморфологічного (гістологічного) дослідження матеріалу першої операції — і сподіватись, що в ньому вказані краї видалення.
У разі, якщо розширення ТЕХНІЧНО складне — наприклад, близькість до ока — то, ймовірно, краще не розширюватись і просто спостерігати більш уважно.
Радимо вам звернутися на особистий прийом до клінічних онкологів LISOD — це дозволить врахувати всі особливості вашого клінічного випадку і дати вам оптимальні рекомендації щодо подальшої тактики.
Для запису на прийом зверніться, будь ласка, до Контакт-центру за номером: 0-800-500-110, дзвінки по Україні безкоштовні.
Питання прозвучить дивно, мені важко пояснити, чим я керувалася, розуміючи всю небезпеку процесу. Але я видалила сама собі 6 родимок, скориставшись рідким азотом із аптеки, а потім перев'язавши їх волосиною для надійності. Вони відпали. І тепер я прийшла до тями і зрозуміла, що наробила. Що мені тепер робити?
Добрий день.
Ви праві, самостійно видаляти собі родимки підручними засобами — погана ідея. Наслідки можуть бути різними. Тому вам, у першу чергу, потрібний огляд дерматолога. Варто все оцінити — і лише потім можна буде порадити щось конкретне.
Ви можете пройти дерматоскопічне обстеження в LISOD — на сучасному обладнанні FotoFinder's Bodystudio ATBM, що фіксує найменші небезпечні зміни у родимках і родимих плямах.
Щоб погодити дату та час візиту, будь ласка, зверніться за номером: 0-800-500-110, дзвінки по Україні безкоштовні.